آموزش, کابل شبکه

تاریخچه شرکت های زیمنس، لگراند، بلدن، نگزنس

در این مقاله با تاریخچه شرکت های زیمنس، لگراند، بلدن، نگزنس که از جمله شرکت های مادر و برندهای اصلی تولید کننده کابل شبکه و دیگر محصولات مرتبط الکترونیک هستند آشنا خواهیم شد. و خدمات و ویژگی های هریک را شرح خواهیم داد.

فهرست مطالب :

زیمنس

لگراند

بلدن

نگزنس

"کال

زیمنس

( به آلمانی: Siemens AG ) شرکت خوشه ‌ای آلمانی چند ملیتی است، که دفتر مرکزی آن در شهر مونیخ قرار دارد و بزرگترین شرکت تولیدی صنعتی در اروپا است. زیمنس دارای دفاتر شعبه ‌ای در خارج از آلمان است. در ادامه مقاله با تاریخچه شرکت های زیمنس، لگراند، بلدن، نگزنس همراه با باشید.

محصولات کابل شبکه زیمنس 

محصولات کابل کواکسیال زیمنس

بخش ‌های اصلی زیمنس

صنعت، انرژی، بهداشت و درمان و زیر ساخت و شهرها، که نمایانگر فعالیت‌ های اصلی آن می ‌باشند. زیمنس سازنده برجسته تجهیزات تشخیص پزشکی است و بخش بهداشت پزشکی آن، که حدود ۱۲ درصد از کل فروش آن را تولید می کند، پس از بخش اتوماسیون صنعتی، دومین واحد سودآور این شرکت است. شرکت زیمنس یکی از اجزای شاخص بازار سهام یورو استاکس ۵۰ است.
تقریباً ۳۸۵۰۰۰ نفر در سراسر جهان در این کورپوریشن و شرکت‌ های تابعه آن اشتغال داشته و بنابر اعلام درآمد خود، درآمد جهانی حدود ۸۷ میلیارد یورو را در سال ۲۰۱۹ گزارش کرده‌ اند. در این مطب تاریخچه شرکت های زیمنس، لگراند، بلدن، نگزنس بصورت کامل شرح خواهیم داد.

تاریخچه زیمنس

زیمنس در ۱۲ اکتبر سال ۱۸۴۷ توسط ارنست زیمنس تأسیس شده بود. وارنر این شرکت را در آغاز به‌ نام Bauanstalt von Siemens & Halske در کارگاه خود افتتاح نمود. وارنر در سال ۱۸۴۸ نخستین و طولانی‌ ترین خط تلگراف میان برلین تا فرانکفورت را ساخته و در سال ۱۸۵۰ برادر خود ویلیام زیمنس را به نمایندگی زیمنس در لندن گماشت. او پس از افتتاح نمایندگی در انگلستان، آغاز به ساخت و راه‌ اندازی خطوط و شبکه‌ های مخابراتی در روسیه مشغول شد. در سال‌ های ۱۸۶۷ خط تلگراف میان لندن – کلکته را به پایان رسانید.
در سال ۱۸۶۶، ورنر فون زیمنس مهم ‌ترین کمک خود را به مهندسی برق انجام داد. بر پایه کار مایکل فرادی، او اصول دینام الکتریکی را کشف و ساخت ماشین دینام را که پایه ژنراتورهای برق مدرن و بزرگ بود، آغاز کرد. برخلاف دیگر پژوهشگرانی که در همین زمینه مشغول به ‌کار بودند، ارنست ورنر فون زیمنس اهمیت اقتصادی اختراع خود را به ‌رسمیت شناخت و در سال ۱۸۶۷ اختراع را ثبت کرد تا حق مالکیت خود را در اختیار بگیرد.

پس از تقریباً ۱۰ سال توسعه و آزمایش، برای تولید گسترده در سال ۱۸۷۵ آماده شد. گسترش دینام آغاز یک دوره جدید در تاریخ مهندسی برق بود. توانایی تولید و توزیع مقدار بسیاری انرژی الکتریکی با هزینه کم موجب شد تا اقتصاد بسیار رشد یابد. مهندسی با ولتاژ بالا آغاز شد.

دستاوردهای زیمنس

نخستین بخش ‌های کاربردی، روشنایی الکتریکی و فناوری درایو بود. در ۱ مارس سال ۱۸۷۹، ساختمان زیمنس در شارلوتنبورگ نخستین خانه خصوصی آلمان بود که توسط انرژی الکتریکی روشن می ‌شد. چند هفته بعد در نمایشگاه تجاری برلین، زیمنس و هالسکی نخستین راه ‌آهن الکتریکی جهان را که توسط یک منبع برق خارجی ساخته شده بود معرفی کردند.
در سال‌ های پس از این شرکت رشد و پیشرفت خود را با ساختن موتورهای برقی و لامپ ادامه داده و در سال ۱۸۹۷ نام شرکت از Bauanstalt von Siemens & Halske به (S&H) تغییر کرد. در سال ۱۹۱۹ شرکت زیمنس با همکاری دو شرکت دیگر به‌ طور مشترک شرکت اوسرام OSRAM بنیان نهادند و در سال ۱۹۲۳ شرکت‌ های فرعی و زیر مجموعه آن در ژاپن تأسیس گشت.

محصولات، خدمات و مشارکت زیمنس

زیمنس دامنه گسترده‌ ای از محصولات و خدمات مربوط به مهندسی برق و الکترونیک را ارائه می ‌دهد. محصولات آن را می ‌توان به‌ طور کلی به دسته‌ های زیر تقسیم کرد: محصولات مرتبط با ساختمان، درایوها، اتوماسیون و محصولات مرتبط با کارخانه ‌های صنعتی؛ محصولات مرتبط با انرژی؛ روشنایی؛ محصولات پزشکی؛ و محصولات مرتبط با ترابری و لجستیک.

محصولات مرتبط با ساختمان ‌های زیمنس

شامل تجهیزات و سامانه‌ های اتوماسیون ساختمان؛ تجهیزات و سامانه‌ های عملیات ساختمان؛ ساخت تجهیزات و سامانه‌ های ایمنی در برابر آتش تجهیزات و سامانه‌ های امنیتی ساختمان؛ و تابلو برق ولتاژ پایین شامل محصولات محافظت و توزیع مدار است.
درایوها، اتوماسیون و محصولات مربوط به کارخانه‌ های صنعتی زیمنس شامل: موتورها و درایوهای تسمه‌ های نقاله؛ پمپ ‌ها و کمپرسور ها؛ موتورها و درایوهای سنگین برای کارخانه ‌های نورد فولاد؛ کمپرسورهای خطوط لوله نفت‌ و گاز؛ اجزای مکانیکی شامل چرخ ‌دنده برای توربین ‌های بادی و کارخانه ‌های سیمان؛ تجهیزات و سامانه‌ های اتوماسیون و کنترل‌ ها برای ماشین‌ آلات تولیدی و ابزارآلات؛ و کارخانه صنعتی برای فرآوری آب و فرآوری مواد اولیه است.

محصولات مرتبط با انرژی زیمنس

شامل: توربین ‌های گازی و بخار؛ ژنراتورها؛ کمپرسورها؛ توربین‌ های بادی درون ‌خشکی و فراساحل؛ محصولات انتقال برق ولتاژ بالا؛ ترانسفورماتورهای برق؛ محصولات و سامانه ‌های سوئیچینگ ولتاژ بالا؛ سامانه‌ های انتقال جریان برق متناوب و مستقیم؛ اجزا و سامانه ‌های ولتاژ متوسط؛ و محصولات اتوماسیون برق است.
در صنعت انرژی ‌های تجدیدپذیر، این شرکت مجموعه ‌ای از محصولات و خدمات را برای کمک به ساخت و بهره ‌برداری از شبکه‌ های کوچک برق، در هر اندازه ‌ای، ارائه می‌ دهد. این بخش تولید و توزیع انرژی الکتریکی و همچنین نظارت و کنترل بر ریز شبکه ‌ها را فراهم می‌ کند.
شرکت تابعه OSRAM محصولات روشنایی از جمله لامپ‌ های رشته‌ ای، هالوژن، فلورسنت کوچک، فلورسنت ، لامپ ‌های تخلیه-شدید و زنون تولید می ‌کند. منابع نوری نیمه هادی اپتو-الکترونیکی مانند دیودهای نورگسیل (LEDها)، LEDهای آلی، دیودهای لیزر قدرت بالا، سامانه ‌های LED و چراغ‌های LED؛ تجهیزات الکترونیکی از جمله بالاست ‌های الکترونیکی؛ سامانه‌ های کنترل و مدیریت روشنایی و اجزای دقیق مربوط به آن است.

محصولات پزشکی زیمنس

سامانه‌ های فناوری اطلاعات بالینی؛ سمعک؛ تجهیزات تشخیص آزمایشگاهی؛ تجهیزات تصویر برداری از جمله آنژیوگرافی، توموگرافی کامپیوتری، فلوروسکوپی، تشدید مغناطیسی، ماموگرافی، سونوگرافی؛ تصویر برداری مولکولی و تجهیزات اشعه ایکس و تجهیزات پرتو درمانی و ذرات درمانی است.
محصولات مرتبط با ترابری و لجستیک زیمنس شامل: تجهیزات و سامانه ‌های ترابری ریلی از جمله خودروهای ریلی برای ترابری جمعی، ترابری منطقه‌ ای و مسافت ‌های طولانی، لوکوموتیوها، تجهیزات و سامانه‌ های برقی‌ سازی راه ‌آهن، سامانه‌ های کنترل مرکزی، اینترلاک و کنترل خودکار قطارها؛ تجهیزات و سامانه‌ های مربوط به ترافیک جاده‌ ای از جمله شناسایی ترافیک، اطلاعات و راهنمایی ‌ها؛ تجهیزات و سامانه‌ های لجستیک فرودگاه از جمله ردیابی بار و جابجایی چمدان ؛ و تجهیزات و سامانه‌ های اتوماسیون پستی از جمله مرتب ‌سازی بسته نامه می‌ باشد.

تحقیق و توسعه

در سال ۲۰۱۱، زیمنس در مجموع ۳٫۹۲۵ میلیارد یورو در بخش تحقیق و توسعه سرمایه ‌گذاری کرد که معادل ۵٫۳٪ از کل درآمد این شرکت است.

در ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۱، زیمنس تقریباً ۱۱٬۸۰۰ کارمند آلمانی مشغول در بخش تحقیق و توسعه داشته و تقریباً ۱۶۰۰۰ کارمند دیگر در بقیه جهان داشت که بیشتر آنان در اتریش، چین، کرواسی، دانمارک، فرانسه، هند، ژاپن، مکزیک، هلند، روسیه، اسلواکی، سوئد، سوئیس، انگلستان یا ایالات متحده مستقر بودند. زیمنس با دانشگاه فنی دارمشتات اتحادی استراتژیک تشکیل داده ‌است.

کال شبکه لگراند تمام مس اوت دور

لگراند

لگراند (Legrand) یک شرکت فرانسوی نام آشنا در زمینه‌ ی تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی که مرکز اصلی آن در شهر لیموژ فرانسه قرار داره. شرکت لگراند یکی از بزرگ ‌ترین برند های تجهیزات شبکه در جهانه که تجهیزات مختلف پسیو و اکتیو رو تولید می ‌کند.

تاریخچه شرکت لگراند 

در سال 1865 کارگاهی در شهر لیموژ فرانسه در زمینه‌ ی تولید محصولات چینی فعالیت می ‌کرد. سال 1904 فردریک لگراند این کارگاه رو خرید و اسم لگراند رو روی اون گذاشت. کمپانی لگراند در سال 1919 با «جین موندوت» وارد همکاری شد که کارگاه تولید کلید برق با استفاده از چینی و جعبه‌ های چوبی داشت. در اون زمان از چینی به‌ عنوان عایق استفاده میشد چون پلاستیک وجود نداشت. کارگاه لگراند در سال 1949 دچار آتش‌ سوزی شد و بعد از اون کمپانی تصمیم گرفت که تمرکز خودش رو روی تولید تجهیزات کلید و پریز بذاره. بعد از این تصمیم، لگراند به سرعت پیشرفت کرد و محصولات مختلفی مثل فیوز، ترانکینگ لگراند، چراغ اضطراری و قطع‌ کننده مدار تولید کرد.

وقایع مهم این کمپانی تجهیزات شبکه لگراند 

 • سال 1966: اولین کارخانه لگراند در خارج از فرانسه (بلژیک) افتتاح شد.
 • سال 1977: فعالیت‌ های لگراند به خارج از اروپا و کشور برزیل کشیده شد.
 • سال 1984: اولین کارخانه شرکت Legrand در آمریکا تأسیس شد.
 • سال 1989 تا 2008: لگراند شرکت ‌های زیادی رو خریداری و به زیر مجموعه‌ های خودش اضافه کرد. از جمله این شرکت‌ ها میشه به Bticino ایتالیا،
 • Ortronics آمریکا، گروه ICM و… اشاره کرد. هر کدوم از این شرکت‌ ها جزو شرکت ‌های بزرگ و موفق در زمینه تجهیزات الکتریکی و کابل‌ کشی محسوب می ‌شدند.
 • سال 2009: شرکت لگراند با بحران ‌های اقتصادی مواجه شد و تا سال 2010 سهام و درآمد این شرکت به ‌طور مرتب کم شد.
 • سال 2010:‌ لگراند دوباره پیشرفت کرد و با خرید شرکت‌ های دیگه به روند قبلی خود برگشت.
 • سال 2018: این شرکت هنوز هم به استراتژی خرید شرکت‌ های کوچک و بزرگ ادامه میده و الان به یکی از بازیگران اصلی در زمینه تجهیزات الکتریکی و شبکه در جهان تبدیل شده.

تجهیزات شبکه لگراند 

سیستم‌ های شبکه و ساختمانی
تجهیزات سیم‌ کشی
سیستم‌ های خانگی
تجهیزات حفاظتی
مدیریت کابل ‌کشی
سیستم‌ های UPS برق اضطراری و ثابت
تجهیزات اتصال

سیستم‌ های شبکه و ساختمانی 

بخش سیستم‌ های شبکه لگراند به دو گروه تجهیزات روشنایی و تجهیزات شبکه تقسیم میشه.
{تجهیزات روشنایی}
محصولات این دسته شامل سنسورهای تشخیص نور و کلید های حساس به نور میشه. سیستم‌ های کنترل روشنایی هوشمند ساختمان و تجهیزات مربوط به نور و روشنایی ساختمان هم در این دسته قرار می‌ گیرند.

انواع تجهیزات شبکه لگراند 

برند لگراند در زمینه‌ ی تجهیزات شبکه پسیو و اکتیو جزو برند های برتر محسوب میشه و حرفی برای گفتن داره. اگه در این زمینه فعالیتی داشته باشید حتما اسم لگراند رو شنیده اید.

تجهیزات شبکه لگراند 

کابل شبکه لگراند : کابل شبکه لگراند از پرطرفدار ترین‌ های این زمینه ‌است. کیفیت کابل‌ های شبکه لگراند فوق‌ العاده ‌است و تا سال‌ ها بدون هیچ مشکلی کار می ‌کنه. لگراند در زمینه‌ ی کابل شبکه تنوع خیلی خوبی داره به طوری که انواع کابل ‌های شبکه Cat5، Cat5e و Cat6 و همچنین Cat7 رو هم با شیلد و هم بدون شیلد تولید می ‌کنه.

سوکت شبکه لگراند 

سوکت RJ-45 یکی از مهم‌ ترین تجهیزات شبکه لگراند محسوب میشود. به‌ عنوان ترمینال در انتهای کابل شبکه قرار می ‌گیره. سوکت شبکه لگراند از کیفیت و دوام خیلی خوبی برخورداره و سرعت بالایی در انتقال اطلاعات داره.
پچ پنل : پچ پنل از اجزای مهم تجهیزات پسیو شبکه‌ است که تعداد زیادی پورت برای اتصال راحت‌ تر به سرور یا شبکه ایجاد می‌ کنه. پچ پنل لگراند رو می‌ تونین در انواع 24 یا 12 پورت با Cat5، Cat5e یا Cat6 تهیه کنین.

انواع کیستون شبکه

کیستون ‌های شبکه لگراند، هم به‌ صورت UTP و هم به ‌صورت SFTP موجود هستند.
تجهیزات فیبر نوری لگراند : لگراند در زمینه ‌ی تجهیزات نوری مثل کابل شبکه فیبر نوری، پچ پنل مخصوص و کشوهای مخصوص هم معروفه.

رک شبکه لگراند

رک‌ ها محفظه‌ ها یا اتاق ‌های محکمی هستن که از تجهیزات مختلف دیگه مثل تجهیزات اکتیو و سرور محافظت می ‌کنن و باعث نظم اون‌ ها میشند. لگراند با تجربه‌ هایی که در زمینه‌ ی کابل ‌کشی داره، رک‌ های خیلی خوبی تولید می‌ کنه که هم قابلیت انعطاف ‌پذیری بالایی دارند، هم نصب و راه‌ اندازی اون‌ ها آسونه.
اکسس پوینت‌ های وایرلس و سیمی : اکسس پوینت ‌ها برای توسعه‌ ی اینترنت و شبکه در فواصل طولانی استفاده میشن. اکسس پوینت‌ های لگراند قابلیت جا به‌ جایی بالایی دارن و عملکرد خوبی ارائه میدهند.

ترانکینگ لگراند

ترانک‌ ها مسیر کابل ‌های شبکه رو روی دیوار یا کف زمین مشخص می ‌کنند ترانکینگ ماژولاره؛ یعنی میتونه پذیرای کلید و پریز باشه. این محفظه‌ های استوانه ‌ای از جنس PVC نسوز هستن که سلامت کابل لن و کابل ‌های برق و… رو تا حدودی تضمین می ‌کنند.
نرم‌ افزار LCS Pro : لگراند همچنین یک نرم‌ افزار برای مدیریت کابل‌ کشی و بررسی تجهیزات شبکه لگراند در جاهای مختلف داره.

تجهیزات سیم ‌کشی لگراند

تجهیزات سیم‌ کشی لگراند، کلید اتوماتیک و معمولی، پریز، دایمر، سوکت ‌های تلفن و تلویزیون، اسپیکر‌ها و زنگ ساختمان و کلید و پریزهای صنعتی رو شامل میشه. همه‌ ی این تجهیزات به‌ صورت عمده و تکی قابل خریداری هستند و از بهترین متریال ‌ها ساخته شدن که کیفیت خوبی رو ارائه میدهند.

لگراند در زمینه‌ ی سیستم‌ های خانگی و محلی محصولات زیادی داره و از تنوع خوبی برخورداره

کنترل نور و روشنایی
کنترل دما
سیستم‌ های امنیتی خانگی
انواع آیفون‌ های پیشرفته
درب‌ های اتوماتیک
سیستم ‌های ورود و خروج
سیستم‌ های صوتی خانگی

تجهیزات حفاظتی لگراند

انواع فیوز، قطع ‌کننده‌ های جریان، انواع سوکت ‌ها و کلید های متحرک صنعتی، محفظه های برق، رله ها و کنتاکت ها و… از تجهیزاتی هستن که لگراند به‌ عنوان تجهیزات حفاظتی تولید می ‌کند.

مدیریت کابل‌ کشی لگراند

انواع سیستم‌ ها و تجهیزات کابل ‌کشی سطحی و زیر سطحی، سیستم‌ های توزیع نیروی زیر سطحی، تجهیزات و اتصالات سیم ‌کشی دیواری، ستون‌ ها، سوکت ‌ها و چند راهه‌ ها و سوئیچ ‌های رومیزی که بعضی ‌ها شون شامل اکسس پوینت وای فای هم هستن، زیر مجموعه‌ ی بخش مدیریت کابل ‌کشی لگراند محسوب می شوند.

تجهیزات اتصال لگراند

این تجهیزات شامل لوله‌ های انتقال کابل، جعبه‌ های تقسیم 4راهه، 3راهه، 2راهه، انواع زاویه اتصال، کوپل‌ کننده (تزویج ‌کننده) میشه که لگراند رو در این زمینه هم به برندی مطرح تبدیل می ‌کنه. همچنین سیستم کابل ‌کشی لگراند (VDI) انعطاف ‌پذیری بالایی داره. لگراند با استفاده از کلیه‌ ی تجهیزات جانبی ترانک نظیر کابل ‌ها، انواع سوکت‌ ها، رک‌ ها و کابینت‌ ها، ستون ‌ها و کف‌ های کاذب با راه‌ حل ‌های متفاوتی در مکان ‌های اداری، نیاز به کانکشن ‌های مختلف رو برآورده می‌ کنه و شبکه رو در مکان‌ های غیر ممکن، گسترش میده.

شرکت لگراند در ایران

نه تنها تجهیزات پسیو و اکتیو شبکه لگراند، بلکه تجهیزات الکتریکی این شرکت طرفدارهای زیادی در ایران داره. به علت کیفیت بالا و تحریم ‌هایی که شرکت های فرانسوی بر ایران اعمال کردن قیمت تجهیزات شبکه لگراند و سایر محصولات اون در کشور کمی بالاست اما این محصولات ارزش خرید بالایی دارن چون کیفیت خوبی ارائه میدن و بادوام هستن. دلیل این امر سابقه 100 ساله این شرکته که نیازهای همه‌ ی کاربرها رو پوشش میدهد.

کال شبکه بلدن utp تمام مس

بلدن

شرکت بلدن در سال 1902 توسط جوزف سی. بلدن در شیکاگوی آمریکا تاسیس شد و حالا دومین سده از دوران فعالیتش رو تجربه می‌ کنه. اولین نشونه‌ های پیشرفت مهم این کمپانی در سال 1905 و با ساخت دستگاه عایق ‌بندی سیم ‌های برق «Beldenamel» دیده شد. پنج سال بعد بلدن مقر بزرگتری رو برای کار انتخاب کرد. این برند طراحی و تولید سیم‌ های با عایق لاستیکی رو به خط تولید خودش اضافه کرد. اما تحول اساسی در Belden در سال 1927 و با اختراع دو شاخه ‌ی عایق ‌بندی شده توسط یکی از مهندسان این شرکت اتفاق افتاد. سال بعد بلدن برای تولید سیم برق کارخانه‌ ی جدید ی رو در ریچموند افتتاح کرد.

کارخانه ریچموند بلدن

از سال 1941 تا میانه‌ های دهه‌ ی 1950، ساختمان‌ های جدیدی به کارخانه‌ ی ریچموند اضافه شدن. با انتقال بخش عملیات تولید سیم از شیکاگو به این محل، کارخانه‌ ی ریچموند کاملا مستقل شد. ریچموند که مساحتش بیشتر از 20 هکتار بود، بیش از 70 سال بزرگترین واحد تولید بلدن محسوب میشد. طی سال‌ های جنگ، Belden تغییراتی در سبد محصولاتش اعمال کرد تا تجهیزاتی رو برای استفاده در تانک، هواپیما، زیردریایی، کشتی، جیپ و صنایع دیگه تهیه کنه. بعد از جنگ جهانی دوم، بلدن پیشرو بودن خودش رو در عرصه‌ ی تولید، مهندسی، مدیریت محصول و تحقیقات مرتبط با سیم و کابل تثبیت کرد.

این کمپانی آمریکایی یکی از اولین تولید کننده‌ های سیم بود که به استفاده از عایق پلاستیکی روی آورد. Belden جست‌ و جو برای رسیدن به جایگاه شایسته‌ ی خودش رو با تولید محصولات با کیفیت و ارزش قائل شدن برای عایق ‌بندی، غلاف و محافظ کابل ادامه داد.

از دهه‌ 1980 تا سال 2003: ادغام و استقلال بلدن

در سال 1980 بلدن به مقر جدیدش در جنوب ریچموند منتقل و در همین سال با کمپانی Crouse-Hinds ادغام شد. Crouse-Hinds یکی از تولید کننده ‌های محصولات الکتریکی بود و در سیراکوز نیویورک فعالیت می‌ کرد. سال بعد اما کمپانی کوپر (Cooper) از راه رسید و شرکت تازه ادغام شده رو به مالکیت خودش درآورد. بین سال‌های 1993 تا 2003 شرکت Belden دوباره به شرکت سهامی عام تبدیل شد. این برند دفترهای رسمی خودش رو در سینت لوییس میسوری دایر کرد. درآمد این شرکت که در سال 1993 به زیر 400 میلیون دلار رسیده بود، در سال 2000 تا 1.1 میلیارد دلار افزایش پیدا کرد.

از 2004 تا 2009: ادغام و تصاحب در تاریخچه شرکت بلدن

بلدن در سال 2004 دوباره تصمیم به ادغام با شرکت ‌های دیگه گرفت و این بار کمپانی CDT (Cable Design Technologies Corporation) رو انتخاب کرد. با اینکه CDT در سال 1988 تاسیس شده بود، اما بعضی از زیرمجموعه‌ های اون بیشتر از صد سال قدمت داشتن. با شروع دوران مدیریت جان استروپ، Belden متحول شد و بعد از چند بار دست به دست شدن، این‌بار خودش شروع به خریداری شرکت ‌های دیگه کرد و در اولین اقدام، کمپانی مشهور حوزه ‌ی شبکه ‌های صنعتی یعنی Hirschmann رو در سال 2007 به تصاحب خودش درآورد. در این دوران تاریخچه شرکت بلدن در همین سال Lumberg Automation هم به مجموعه‌ی بلدن پیوست تا این غول تکنولوژی فعالیت خودش رو گسترش بده. Telecast Fiber Systems شرکت بعدی بود که در سال 2009 به خانواده‌ ی برندهای بلدن اضافه شد.

از 2010 به این سو: تکمیل پازل بزرگ بلدن

تصاحب شرکت ‌های دیگه در دهه‌ی 2010 شدت بیشتری گرفت و در این سال‌ ها کمپانی ‌های زیادی به خانواده ‌ی Belden پیوستن. GarrettCom و Thomas & Betts در همون سال اول به جمع زیرمجموعه ‌های بلدن اضافه شدن که شرکت دوم در زمینه‌ ی کابل کواکسیال فعالیت می ‌کرد. با خرید شرکت برزیلی تولید کننده ‌ی کابل یعنی Poliron در سال 2011 پای بلدن به آمریکای جنوبی باز شد. Tofino Security شرکت دیگه ‌ای بود که در این سال به تصاحب بلدن درامد.
سال 2012 با خریداری Miranda Technologies (تولید کننده ‌ی بزرگ سخت ‌افزار و نرم ‌افزارهای پخش تلویزیونی) و PPC برای Belden به پایان رسید. بلدن سال 2013 مرکز خدمات مشتریان جدیدش رو در ایندیاناپولیس راه‌ اندازی کرد که در اونجا کاربرها می‌ تونستند با محصولات تازه‌ی این شرکت کار کنند. شرکت ‌های Grass Valley و Tripwire Logo (شرکت فعال در حوزه‌ ی امنیت سایبری) به ‌ترتیب در سال‌ های 2014 و 2015 به بلدن پیوستن. در سال 2018 دو عضو جدید به خانواده‌ ی شرکت Belden اضافه شدن: Snell Advanced Media (Sam) و Net-Tech Technology (NT2). شرکت Opterna هم در سال 2019 به این مجموعه پیوست تا بلدن تصویر خودش رو به ‌عنوان غول حوزه‌ی شبکه تکمیل کنه.

برند های زیر مجموعه ی شرکت Belden

شرکت Belden گستره ‌ی وسیعی از کابل لن (Ethernet) رو برای نیازهای مختلف تولید می ‌کنه که در اختراع یا توسعه ‌ی بعضی از اون‌ ها نقش داشته. استفاده از تجهیزات شبکه بلدن کمک می‌ کنه امور شرکت یا سازمان با حداکثر سرعت انجام بشن. در حال حاضر کابل شبکه بلدن در دسته ‌های Cat3، Cat5e، Cat6، Cat6A، Cat7، Cat7A و کابل اترنت صنعتی تولید میشه.
بلدن چند نوع کابل شبکه Cat6 هم تولید می‌ کنه که مدل های مبتنی بر سیستم REVConnect 3600 اون حداکثر سرعت و کیفیت ممکن رو دارن که یک دلیلش استفاده از تکنولوژی Bonded-Pair در این محصولاته. کابل شبکه Cat 6 در زمینه‌ ی تعادل انتقال‌ ها برای پروتکل‌ های انتقال موازی و هم‌ زمان بهبود پیدا کرده.

پچ کورد بلدن

ترکیب بی ‌نظیری از عملکرد و استحکام رو به نمایش میذارن. Belden تضمین می ‌کنه با این محصولات به حداکثر پهنای باند دسترسی دارید؛ ضمن اینکه از نظر فیزیکی، پچ کورد های Belden در برابر آسیب‌ های حین نصب و فرسودگی حاصل از زمان، مقاومت بالایی دارن

در ادامه این مقاله تاریخچه شرکت های زیمنس، لگراند، بلدن، نگزنس بصورت کامل شرح خواهیم داد.

کابل شبکه نگزنس utp تمام مس

نگزنس

درباره برند نگزنس (Nexans)
برند نگزنس (Nexans) شرکتی فرانسوی می باشد که در زمینه کابل های مسی و فیبر نوری فعالیت می کند. کابل های نگزنس در صنعت ‌های کشتی سازی، نفت و هوانوردی، زیر ساخت های انرژی و فناوری اطلاعات، و ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرند. این برند در زمینه تولید کابل رتبه دوم جهان را داراست. برند نگزنس (Nexans) در ۴۰ کشور فعالیت می کند و تعداد کارمندانی که در آن مشغول به کار هستند به بیش از ۲۶۰۰۰ نفر می رسد. این شرکت فرانسویست و دفتر مرکزی آن در شهر پاریس واقع است و در بازار بورس یورونکست فرانسه، سهام نگزنس معامله می ‌شود.
{تاریخچه برند نگزنس (Nexans)}
نگزنس که یکی از بزرگترین کمپانی های ساخت کابل می‌ باشد در لیون فرانسه در سال ۱۸۹۷ تأسیس شد.

خلاصه ای از تاریخچه برند نگزنس (Nexans)

١٨٩٧: این شرکت در لیون فرانسه تأسیس گردید
١٩١٢: کمپانی نگزنس اقدام به تولید انواع کابل ھای برق کرد.
١٩٢٥: این شرکت با شرکت جنرال الکتریک ادغام شد.
١٩٧٠: سھام شرکت کابل جئوفوری فرانسه توسط شرکت کابل نگزنس خریداری شد.
١٩٧٩: شرکت نگزنس سھام شرکت چاندرسی یونان را خریداری کرد.
١٩٨٦: میان شرکت نگزنس و کابل دیلون قراردادی منعقد شد که سر انجام موجب تولید انواع کابل ھای ارتباطی موبایل گردید.
٢٠٠٢: برند نگزنس (Nexans) سهام برخی از شرکت های تولید کننده سیم و کابل را که در کشورهای مختلف از جمله بلژیک، کره جنوبی، ایتالیا و یونان فعالیت می کردند خریداری نمود.
٢٠٠٤: کسب جایزه تخصصی “کابلوسیس” در کشور ایتالیا.
٢٠١١: نخستین کارخانه این برند در قطر افتتاح شد، همچنین در این سال به تولید انواع کابل ھای ھوانوردی روی آورد.

فعالیت های برند نگزنس (Nexans) شامل موارد زیر می باشد:

انجام پروژه های برقی ولتاژ بالا
صنعت و تجهیزات صنعتی و برقی
اطلاعات و مخابرات
پروژه‌ های ساختمانی و زمینه‌ های مربوط به آن

پروژه های ولتاژ بالا

گسترش روز افزون مزرعه های تولید انرژی بادی نیازمند ارتباطات بین المللی ، ملی و منطقه ای می باشد که به وسیله کابل ها و تجهیزاتی که کمپانی نگزنس در آن تخصص دارد صورت می گیرد. همچنین شرکت نگزنس در زمینه شبکه های انتقال قدرت زمینی و دریایی فعالیت گسترده ای دارد. صنعت نفت و گاز در حال کاهش هزینه ها، افزایش بهره وری و یافتن میدان های جدید است. کشورهای مختلفی در سرتاسر دنیا به منظور تضمین آینده خود و یافتن منابع جدید به تدریج از سواحل فاصله گرفته و به نقاط عمیق دریاها می روند. به همین منظور کمپانی نگزنس با هدف کمک به پروژه های نفتی دور از ساحل، کابل ها و تجهیزات ویژه و مخصوص به این کار را تولید می کند.

تجهیزات صنعتی نگزنس

صنایع دفاعی، هوانوردی، نفت و گاز، اتوماسیون، خودروسازی، شبکه ریلی، معدن، کشتی سازی، موتورها و ژنراتورها، انرژی خورشیدی، دریانوردی، انرژی اتمی، توربین های بادی از جمله صنایعی می باشند که برند نگزنس در آن ها به فعالیت می پردازد. به عنوان مثال ساخت و توسعه سنسورهای کابلی برای ایربگ ها و کابل هایی مخصوص در سیستم های ترمز از جمله فعالیت های این برند در صنعت خودروسازی است.

کاربرد محصولات نگزنس در ساختمان و حوزه های مربوط به آن

بخش عمده ای از فعالیت های شرکت نگزنس مربوط به این بخش می شود چراکه ۴۰ درصد درآمد این شرکت از همین بخش تامین می گردد. موارد ذکر شده در ذیل از جمله فعالیت های Nexans در این زمینه می باشد:

 • ساخت و اجرای منابع انرژی پایدار، سیستم های امنیتی، سیستم های ضد حریق، شبکه های مخابراتی و انرژی، تجهیزات کابلی، روشنایی زمینی و … برای فرودگاه های بزرگی مانند دوبی و چانگی سنگاپور
 • ساخت کابل های ضد حریق، لوله ها و کانال های تهویه
 • توسعه و ساخت انواع کابل های آسانسور، برق، فیبرنوری برای ساختمان های عظیم و ساخت کابل هایی برای آتش نشانان و کارگران
 • توسعه ساختمان های نوین سبز و زیست پذیر

تجهیزات فناوری اطلاعات و مخابرات نگزنس

از جمله فعالیت های برند نگزنس (Nexans) در این حوزه می توان به موارد زیر اشاره کرد:
دیتا سنترها

 • زیرساخت های مخابراتی و فناوری اطلاعات
 • شبکه های محلی (LAN)
 • شبکه های مخابراتی و فناوری اطلاعات دریایی
 • تجهیزات شبکه

دیتا سنترهای نگزنس

انعطاف پذیر، سازگار، مقاوم و قابل گسترش بودن از جمله ویژگی هایی است که می بایست سیستم های کابل کشی دیتا سنترها دارا باشند. شرکت نگزنس از شرکت های موفق در این زمینه به شمار می رود. خدمات و تجهیزات دیتا سنترهای برند نگزنس موارد زیر را شامل می شوند:

 •  سرویس های پشتیبانی و کمک برای برنامه ریزی های عملیات کابل کشی
 • سیستم های کابل کشی فیبر نوری و کابل های مسی با چگالی بالا
 • سیستم ها و کابل های فیبر نوری با قطر بسیار بالا

زیرساخت ‌های مخابراتی و فناوری اطلاعات برند نگزنس (Nexans)

کمپانی نگزنس تولید کننده ی سیستم های مخابراتی در بستر کابل های فیبر نوری و مسی می باشد. طراحی این سیستم های مخابراتی به این صورت می باشد که بهره و عملکرد بالایی داشته، در محیط های خشن یا صنعتی به خوبی کار کنند، قابلیت اطمینان و ماندگاری بالایی داشته باشند، کیفیت ساخت بالایی داشته باشند و هزینه های آن بر اساس نیازهای شرکت ها یا دولت ها متغیر باشد.

برند نگزنس (Nexans) در این زمینه ارائه دهنده خدمات ذکر شده در ذیل می باشد

 •  اجرای پروژه های فیبر نوری و FTTx جهانی که به طور مناسبی برای هر منطقه بومی سازی شده باشد
 • ساخت شبکه های موبایلی هیبریدی فیبرنوری و انتقال قدرت، کابل های داده ۵G داخلی و … (همکاری با بسیاری از اپراتورهای شبکه موبایلی)
 • ساخت شبکه هایی با فناوری DSL از جمله شبکه های VDSL

شبکه های مخابراتی و فناوری اطلاعات دریایی نگزنس

تا سال ۲۰۳۵ تقاضای جهانی برای انرژی و اطلاعات افزایش ۳ برابری خواهد داشت.
شرکت نگزنس از شرکت های پیشتاز و مطرح در زمینه انجام پروژه های انتقال داده و انرژی از طریق بستر اقیانوس ها محسوب می شود و هم اکنون نیز پروژه های وسیع و مهمی را در امارات، اسپانیا، بلژیک، تایلند، عربستان و … در دست اجرا دارد.

شبکه های محلی LAN نگزنس

کابل لن LAN نگزنس با سرعت های گیگابیتی تولید می ‌شود که از قابلیت اطمینان بالایی برخوردار می ‌باشد.
کمپانی نگزنس تولید کننده کابل های LAN با سرعت های گیگابایتی می باشد که از ویژگی های بارز آن می توان به برخورداری از قابلیت اطمینان بالا اشاره کرد.

تجهیزات شبکه برند نگزنس (Nexans)

مواردی که در زیر به آن اشاره خواهیم کرد از جمله تجهیزات شبکه برند نگزنس (Nexans) می باشد:
کابل شبکه نگزنس (Nexans) در مدل های CAT6 و CAT5 در انواع FTP و UTP و SFTP

این نوع از کابل شبکه نگزنس دارای ویژگی های زیر می باشد:

در طول های متفاوتی مانند ۳۰۵ و ۵۰۰ متری عرضه می شوند. این کابل ها دارای روکش LSZH هستند.
از ویژگی های بارز این نوع روکش ها در مقایسه با روکش PVC و پلی اتلین میتوان به ایجاد دود بسیار کم هنگام آتش سوزی اشاره کرد چراکه دود ناشی از سوختگی روکش LSZH فاقد گاز هالوژن است که بسیار سمی می باشد و در صورت استنشاق ممکن است باعث خفگی شود.
سرعت نرخ تبادل اطلاعات در این کابل شبکه ۱۰ – ۱۰۰ – ۱۰۰۰ مگابیت بر ثانیه می باشد، تنها در صورتی که در دو سر ابتدا و انتهایی کابل از تجهیزات CAT6 SFTP استفاده کرده باشید، سرعت تبادل داده تا ۱۰۰۰ مگابیت بر ثانیه را تجربه خواهید کرد.
کابل شبکه نگزنس (Nexans) به علت داشتن کیفیت بسیار بالا از جمله کابل شبکه‌ های پرفروش در بازار به حساب می‌ آید.

انواع پچ پنل نگزنس CAT6 و CAT5 در انواع UTP ،FTP و SFTP دارای ۲۴ و ۴۸ پورت

در واقع پچ پنل بین نقاط انتهایی کابل های شبکه و تجهیزات شبکه ای مثل هاب، روتر، سوئیچ و … قرار می گیرد و کابل های شبکه از طریق پچ پنل به این تجهیزات متصل می شوند. به عبارتی دیگر به کار بردن پچ پنل به هیچ عنوان الزامی نمی باشد با این حال استفاده از پچ پنل نگزنس در شبکه هایی که در طی زمان گسترش می یابند و تغییر می کنند موجب سهولت در انجام بسیاری از کارها می شود.

انواع کیستون نگزنس

کیستون شبکه نگزنس از پرکاربرد ترین تجهیزات شبکه هایLAN به حساب می آیند. از این قطعه جهت برقراری ارتباط بین کابل شبکه با سایر تجهیزات مانند سوئیچ ها، روترها، سرورها و یا کیس کامپیوتر کاربران نهایی، استفاده می گردد. این قطعات در انواع مختلف Cat و انواع UTP ،FTP و SFTP تولید می شود.

انواع پچ کورد نگزنس CAT5 و CAT6 در انواع UTP ،FTP و SFTP

پچ کوردها نیز دارای روکش LSZH هستند و در طول های متفاوتی از ۰.۵ تا ۱۰ متری عرضه در بازار می شوند. کاربرد این محصولات در اتصال سوئیچ های شبکه و همچنین کارت شبکه و کیستون است. پچ کورد نگزنس یکی از بهترین محصولات موجود در بازار می ‌باشد.

برند نگزنس (Nexans) در ایران

شرکت نگزنس نیز در زمینه ‌هایی مانند زیرساخت های فناوری اطلاعات و صنایع نفت و گاز، مذاکراتی با شرکت‌ های ایرانی داشت اما هنوز نتیجه این مذاکرات مشخص نیست و احتمالاً این شرکت هم مانند دیگر شرکت های فرانسوی در ایران فعالیتی نخواهد داشت. اما تجهیزات شبکه نگزنس در ایران از طریق انواع فروشگاه ها(آنلاین و فیزیکی) عرضه می شود.

قیمت‌های سایت کابل آن در حال به‌روزرسانی هستند.
برای مشاوره و استعلام قیمت محصولات  می‌توانید با واحد فروش ما تماس بگیرید.

شما به پایان توضیحات رسیدید.

سایت اینترنتی کابل آن

دیگر مقالات : 

کابل های فشار قوی 

آموزش کار با تستر کابل شبکه 

کابل کشی شبکه 

معرفی و کاربرد کابل کواکسیال

لینک های مفید :

ویکی پدیا | science direct | Youtube | aparat

مولف : امید صمدی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید