آموزش

کابل شبکه CCA چیست؟ مزایا، معایب، و تفاوت‌های کابل‌ های شبکه CCA، CCC، CCS

کابل cca چیست ؟

کابل CCA چیست کابل CCC چیست کابل CCS چیست ؟

کابل CCA (Capper-Clad Aluminium) نوعی کابل است که از یک هسته آلومینیومی با لایه ای از مس تشکیل شده است. این به دلیل مقرون به صرفه بودن انتخاب شده است و آن را به گزینه ای مقرون به صرفه برای برنامه های مختلف شبکه تبدیل می کند. با این حال، کابل های CCA دارای معایبی هستند، از جمله مقاومت الکتریکی بالاتر و حساسیت به اکسیداسیون در طول زمان. کابل CCC (Copper-Clad Copper) دارای یک هسته مسی خالص با یک لایه روکش مس است. کابل‌های CCC که به دلیل انعطاف‌پذیری بالا شناخته می‌شوند، قدرت سیگنال را به طور موثر حفظ می‌کنند و سطح نویز بسیار پایینی را نشان می‌دهند. با وجود این مزایا، کابل‌های CCC در مقایسه با کابل‌های CCA گران‌تر و سنگین‌تر هستند. کابل CCS (فولاد با روکش مس) با یک هسته فولادی و یک لایه روکشی از مس ساخته شده است. مقاومت مکانیکی بالایی دارد و نسبتا سبک است. با این حال، کابل‌های CCS ممکن است به دلیل هسته فولادی مقاومت الکتریکی بالاتری داشته باشند که بر عملکرد الکتریکی آنها در کاربردهای خاص تأثیر می‌گذارد. انتخاب بین کابل های CCA، CCC و CCS به عواملی مانند بودجه، انعطاف پذیری مورد نیاز و نیازهای خاص نصب شبکه بستگی دارد.

کابل شبکه CCA چیست؟

CCA مخفف عبارت Copper Clad Aluminium است. کابل های شبکه CCA به جای مس معمولی، یک هادی داخلی از آلومینیوم دارند. هسته آلومینیومی از بیرون با لایه نازکی از مس روکش شده یا روکش شده است. این اجازه می دهد تا کابل مانند یک کابل تمام مسی قطع و وصل شود.

کابل‌های CCA ارزان‌تر از کابل‌های مسی خالص هستند، زیرا آلومینیوم ارزان‌تر از مس است. با این حال، کابل‌های CCA در مقایسه با کابل‌های مسی دارای اشکالاتی در عملکرد هستند.

قیمت مناسب

دلیل اصلی استفاده از کابل های CCA هزینه کمتر آنهاست. قیمت آلومینیوم در دهه گذشته حدود 1/3 تا 1/2 قیمت مس بوده است. این بدان معناست که کابل CCA را می توان با قیمت بسیار کمتری نسبت به کابل مسی خالص تولید کرد.

نصب کنندگان و پیمانکاران اغلب CCA را برای صرفه جویی در هزینه مواد اولیه برای کارهای سیم کشی انتخاب می کنند. CCA به آنها اجازه می دهد تا برای پروژه ها پیشنهاد کمتری بدهند و کسب و کار بیشتری برنده شوند. معاوضه این است که کابل CCA ممکن است به اندازه مس کار نکند یا دوام بیاورد. اما اغلب هزینه اولیه کمتر CCA را به یک انتخاب جذاب تبدیل می کند.

سیگنال فرکانس بالا

یکی از معایب کابل CCA این است که سیگنال های فرکانس بالا و مس خالص را هدایت نمی کند. اثر پوستی باعث می‌شود که سیگنال‌های فرکانس بالا بیشتر روی پوست بیرونی هادی حرکت کنند.

از آنجایی که پوسته کابل CCA از روکش مسی نازک است، هدایت کلی کاهش می یابد. این بدان معناست که کابل CCA در مقایسه با کابل مسی جامد، تضعیف سیگنال های شبکه فرکانس بالا را افزایش می دهد.

کاهش عملکرد به ویژه برای سرعت های بیش از 100 مگابیت در ثانیه قابل توجه است. برای اتصالات شبکه گیگابیتی، نصب کابل CCA ممکن است در فواصل طولانی تر با سرعت کامل کار کند.

مقاومت و استحکام بالا

مس فلزی رساناتر از آلومینیوم است. مس حدود 60 درصد مقاومت آلومینیوم را دارد. این بدان معناست که یک کابل CCA با همان قطر تمام مسی مقاومت بالاتری خواهد داشت. مقاومت بیشتر منجر به افت ولتاژ و تلفات بیشتر در حین انتقال می شود.

آلومینیوم همچنین یک فلز سبک تر و کم تراکم است. برای به دست آوردن استحکام مشابه مس، باید از آلومینیوم بیشتری استفاده شود. بنابراین کابل‌های CCA به یک هسته آلومینیومی با قطر ضخیم‌تر برای برابری با استحکام کابل مسی نیاز دارند. این باعث می شود کابل CCA بزرگتر، سفت تر و انعطاف پذیرتر شود.

اکسیداسیون آلومینیوم

آلومینیوم بیشتر از مس در معرض اکسیداسیون است. هنگامی که آلومینیوم محافظت نشده در معرض هوا قرار می گیرد، به سرعت یک لایه اکسید شده روی سطح ایجاد می کند. این لایه اکسید شده نارسانا بوده و مقاومت را افزایش می دهد.

کابل های CCA با آبکاری آلومینیوم با مس با این مشکل مقابله می کنند. با این حال، اگر آبکاری مس آسیب ببیند یا تخریب شود، بخش های آلومینیومی در معرض اکسید شروع به اکسید شدن می کنند. این می تواند به تدریج مقاومت کابل CCA را افزایش دهد و در طول زمان باعث مشکلات سیگنال شود.

عملکرد الکتریکی پایین تر

ترکیبی از مقاومت بالاتر، از دست دادن سیگنال فرکانس بالا و مشکلات اکسیداسیون بالقوه به این معنی است که کابل CCA عملکرد الکتریکی کلی کمتری نسبت به کابل مسی دارد.

CCA برای شبکه های فرکانس پایین تر تا سرعت 100 مگابیت بر ثانیه در فواصل کوتاه تر مناسب است. اما برای کابل کشی طولانی تر، سرعت شبکه بالاتر یا برنامه های حساس به کیفیت سیگنال، کاستی های الکتریکی کابل CCA آن را در مقایسه با مسی انتخاب ضعیفی می کند.

کابل CCC چیست؟

CCC مخفف Copper Clad Copper است. همانطور که از نام آن پیداست، کابل CCC دارای یک قسمت خارجی مسی است که دور یک هسته داخلی مسی پیچیده شده است. کل محتوای فلز کابل CCC 100٪ مس است.

کابل CCC خواص رسانایی مس را با مقداری صرفه جویی در هزینه بالقوه در مقابل کابل مسی جامد ترکیب می کند.

مزایا و معایب کابل CCC چیست؟

انعطاف پذیری بالا

کابل CCC از یک هسته داخلی سیم مسی رشته‌ای ساخته شده است که توسط یک قسمت بیرونی مسی بافته شده احاطه شده است. هسته رشته ای کابل را در مقایسه با کابل مسی جامد انعطاف پذیرتر می کند. این اجازه می دهد تا نصب آسان تر و استرس کمتری روی اتصالات هنگام خم کردن یا دستکاری کابل انجام شود.

قدرت سیگنال را حفظ کنید

از آنجا که 100٪ فلز مس است، کابل CCC تمام کیفیت های رسانایی عالی مس جامد را حفظ می کند. هیچ افت سیگنال یا افزایش مقاومت مانند کابل آلومینیومی CCA وجود ندارد. کابل CCC می تواند سیگنال ها را با سرعت گیگابیت و فراتر از آن در فواصل طولانی تر انتقال دهد.

صدای بسیار کم

هسته مسی رشته‌ای و محافظ مسی بافته شده کابل CCC منجر به سطوح بسیار پایین تداخل الکترومغناطیسی (EMI) و تداخل فرکانس رادیویی (RFI) می‌شود. این باعث می شود آن را برای برنامه هایی که کنترل نویز در آنها حیاتی است ایده آل کند.

گران

در حالی که کابل CCC برخی از نقاط ضعف مس جامد را بهبود می بخشد، هنوز به طور قابل توجهی گران تر از کابل CCA است. فرآیند ساخت نیز زمان و کار بیشتری را برای بافتن محافظ بیرونی می طلبد. این هزینه بیشتر از اکسترود کردن هادی های جامد ساده است.

اضافه وزن

ژاکت مسی بافته شده به طور قابل توجهی وزن کابل CCC را در مقابل هادی های جامد افزایش می دهد. این امر کار و پشتیبانی را دشوارتر می کند. کابل‌های CCC ممکن است به گیره‌ها یا تکیه‌گاه‌های اضافی در هنگام نصب کابل‌های طولانی نیاز داشته باشند.

کابل cca چیست ؟

کابل cca چیست ؟

مزایا و معایب کابل CCS چیست؟

CCS مخفف Copper Clad Steel است. همانطور که ممکن است حدس زده باشید، CCS از فولاد به جای مس برای هادی هسته استفاده می کند. یک نمای خارجی مسی هنوز برای اجازه دادن به پایان و رسانایی استفاده می شود.

مقاومت مکانیکی بالا

فولاد بسیار قوی با استحکام کششی بالا است. این باعث می شود کابل های CCS در برابر کشش یا تغییر شکل ناشی از ضربه های مکانیکی بسیار مقاوم باشند. CCS می تواند یک نیروی کششی قوی را در حین نصب بدون کشش یا آسیب تحمل کند.

سبک وزن

فولاد حدود 40 درصد چگالی مس دارد. با استفاده از فولاد برای بیشتر حجم کابل، CCS از نظر وزن در هر فوت بسیار سبک تر از کابل مسی جامد است. این کار کار و نصب را آسان تر می کند.

مقاومت بالا

در حالی که فولاد بسیار قوی است، رسانای خوبی برای الکتریسیته نیست. فولاد حدود 60 برابر مس مقاومت الکتریکی دارد. این بدان معناست که کابل های CCS دارای خواص رسانایی ضعیفی هستند که عملکرد شبکه را کاهش می دهد.

انعطاف پذیری کم

فولاد نسبت به مس چکش خواری کمتری دارد. کابل های CCS سفت تر و سخت تر از کابل مسی جامد دستکاری می شوند. سفتی در مقایسه با کابل مسی منعطف باعث ایجاد فشار بیشتر بر روی اتصالات در هنگام خم شدن می شود.

بررسی تفاوت بین کابل های CCA، CCS، CCC

اموالCCACCCCCS
قیمتکمبالامتوسط
هسته داخلیآلومینیوممسفولاد
دوام و ماندگاریکمبالامتوسط
فضامتوسطبزرگکوچک
وزنمتوسطسنگیننور
انعطاف پذیریکمبالاکم
مقاومتبالاکمبالا

اختلاف قیمت

CCA کم هزینه ترین است در حالی که CCC گران ترین گزینه است. قیمت CCS جایی در میانه سقوط می کند.

هسته داخلی

هادی داخلی چیزی است که عمدتاً انواع کابل را متمایز می کند. CCA از آلومینیوم ارزان قیمت استفاده می کند. CCC از 100% مس استفاده می کند. CCS برای کاهش وزن و هزینه، فولاد را جایگزین می کند.

دوام و طول عمر

کابل تمام مسی CCC با دوام ترین کابل با بیشترین طول عمر مفید است. CCA به دلیل مشکلات اکسیداسیون کوتاه ترین طول عمر را دارد. CCS جایی در این بین است.

فضا

ژاکت مسی بافته شده بزرگتر باعث می شود کابل های CCC بیشترین فضا را اشغال کنند. CCS به دلیل هسته فولادی فشرده کمترین قطر را دارد.

وزن

CCC سنگین ترین گزینه است در حالی که CCS بسیار سبک تر از مس جامد است. CCA از نظر وزن در وسط قرار دارد.

انعطاف پذیری

کابل CCC به دلیل هسته رشته ای انعطاف پذیرترین کابل است. CCS به دلیل داخلی سخت فولادی کمترین انعطاف را دارد.

مقاومت

CCC کمترین مقاومت را برای بهترین رسانایی دارد در حالی که CCA و CCS مقاومت بسیار بالایی دارند که عملکرد را کاهش می دهد.

چگونه کابل CCA را از CCC و CCS تشخیص دهیم

چند راه برای تشخیص تفاوت بین انواع کابل هنگام خرید یا استفاده از آنها وجود دارد:

 • قیمت – CCA ارزان‌ترین است در حالی که CCC گران‌ترین به ازای هر فوت است، با CCS در بین.
 • وزن – CCA و CCS سبکتر از CCC تمام مسی هستند.
 • سختی – CCA و CCS سفت تر از کابل CCC انعطاف پذیر هستند.
 • اندازه – CCC به دلیل کت بافته ضخیم تر، بزرگترین است.
 • گواهینامه – سازندگان معتبر کابل، مواد هادی مورد استفاده را تایید می کنند.
 • تست – یک تستر کابل می تواند مقاومت و خواص امپدانس را که مواد هادی را نشان می دهد اندازه گیری کند.
 • مناطق آسیب دیده – اگر روکش مسی خراشیده یا آسیب دیده باشد، رنگ فلز داخلی نشان می دهد که آلومینیوم، مس یا فولاد است.

نتیجه

 • کابل CCA از یک هسته آلومینیومی با روکش مس استفاده می کند. این ارزان ترین گزینه است اما از مشکلات عملکرد کابل مسی رنج می برد.
 • کابل CCC 100% مس برای بهترین رسانایی است. اما گران ترین و سنگین ترین نوع کابل است.
 • CCS از یک هسته فولادی برای کاهش وزن و هزینه استفاده می کند. اما فاقد عملکرد کابل مسی کامل است.
 • هنگام انتخاب نوع کابل مناسب برای کاربرد خاص و نیازهای شبکه، به دقت مبادلات بین قیمت، عملکرد و ویژگی ها را در نظر بگیرید.

سوالات متداول

1. کابل شبکه CCA چیست؟

کابل شبکه CCA مخفف کابل شبکه آلومینیومی مسی است. این یک نوع کابل با هسته آلومینیومی است که با لایه ای از مس پوشیده شده است و جایگزین مقرون به صرفه ای برای کابل های مسی خالص است.

2. مزایای کابل CCC چیست؟

کابل CCC یا کابل مسی با روکش مسی، انعطاف پذیری بالایی را ارائه می دهد، قدرت سیگنال را حفظ می کند و سطح نویز بسیار پایینی را نشان می دهد. با این حال، در مقایسه با کابل‌های CCA گران‌تر و سنگین‌تر است.

3. نقطه ضعف اصلی کابل CCS چیست؟

نقطه ضعف اصلی کابل CCS (فولاد با روکش مس) مقاومت الکتریکی بالاتر آن به دلیل هسته فولادی است. این می تواند بر عملکرد الکتریکی کابل در کاربردهای خاص تأثیر بگذارد.

4. کابل های CCA، CCC و CCS از نظر مواد هسته داخلی چگونه با هم تفاوت دارند؟

کابل های CCA دارای هسته آلومینیومی هستند، کابل های CCC دارای یک هسته مسی خالص هستند و کابل های CCS دارای یک هسته فولادی با یک لایه روکش مس هستند. مواد هسته داخلی مستقیماً بر ویژگی های کابل تأثیر می گذارد.

5. چگونه می توانم کابل CCA را از CCC و CCS تشخیص دهم؟

تمایز کابل CCA از CCC و CCS شامل بررسی مواد هسته است. CCA دارای یک هسته آلومینیومی، CCC دارای یک هسته مس خالص، و CCS دارای یک هسته فولادی با یک لایه روکش مس است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید