دسته‌بندی نشده

کابل شبکه Cat8 چیست ؟

کابل شبکه Cat8 چیست ؟

کابل شبکه Cat8 چیست ؟

کابل شبکه رده 8 (Cat8) یک کابل شبکه است که سرعت تا 2000 مگاهرتز و پهنای باند تا 40 گیگابیت در ثانیه را پشتیبانی می کند. کابل های Cat8 از هر چهار جفت کابل برای انتقال و دریافت داده استفاده می کنند و برای اجراهای بسیار کوتاه در مراکز داده و شبکه های با کارایی بالا طراحی شده اند.

ویژگی های کلیدی کابل های Cat8 عبارتند از:

 • سرعت بالا تا 2000 مگاهرتز و پهنای باند 40 گیگابیت بر ثانیه
 • از هر چهار جفت کابل برای انتقال داده استفاده می کند
 • برای دویدن تا 30 متر طراحی شده است
 • از کانکتورهای RJ45 استفاده می کند
 • سازگار با Cat5، Cat5e و Cat6
 • ایده آل برای شبکه های 25GBASE-T و 40GBASE-T
 • پشتیبانی از برق از طریق شبکه (PoE) تا 100 وات

کابل‌های Cat8 ساختار پیچیده‌تری دارند که به آنها اجازه می‌دهد به سرعت و پهنای باند بالا دست پیدا کنند. آنها از سیم های مسی 23AWG ضخیم تر استفاده می کنند و حذف نویز را بهبود می بخشند. کابل ها همچنین برای محافظت در برابر تداخل و تداخل الکترومغناطیسی محافظ هستند.

ساختار کابل Cat8

مواد اصلی مورد استفاده در ساخت کابل های شبکه Cat8 عبارتند از:

 • مس – کابل های Cat8 مانند سایر انواع کابل های شبکه حاوی هادی های مسی هستند. با این حال، Cat8 از سیم های مسی 23 AWG ضخیم تر در مقایسه با 24 یا 26 AWG برای Cat5e/6 استفاده می کند. این مقاومت را کاهش می دهد و باعث افزایش فرکانس و پهنای باند می شود.
 • عایق – سیم های مسی در کابل Cat8 در پلی اتیلن فوم عایق پیچیده شده اند. این به کاهش نویز و تداخل بین جفت سیم ها کمک می کند.
 • محافظت – کابل های Cat8 دارای یک فویل فلزی بافته یا محافظ توری هستند که دور هر جفت سیم و کابل کلی می پیچد. این کار تداخل الکترومغناطیسی را مسدود کرده و از نشت سیگنال جلوگیری می کند.
 • ژاکت – ژاکت بیرونی Cat8 از ترکیبات ترموپلاستیک مانند PVC، پلی اتیلن یا فلوروپلیمرها ساخته شده است. این سیم های داخلی را از آسیب فیزیکی محافظت می کند.
 • کانکتورهای RJ45 – کابل های Cat8 از کانکتورهای استاندارد RJ45 استفاده می کنند. اینها اغلب تقویت و محافظ می شوند تا کابل بتواند مشخصات عملکرد Cat8 را برآورده کند.

بنابراین به طور خلاصه، مواد اصلی رسانای مسی، پلیمرهای عایق، فویل/مشبک محافظ و پوشش بیرونی محافظ هستند. در مقایسه با سایر کابل های شکه، Cat8 از مس ضخیم تر و محافظ اضافی برای دستیابی به سرعت 40 گیگابیت بر ثانیه استفاده می کند.

حداقل/حداکثر سرعت کابل Cat8 چقدر است؟

کابل های Cat8 از طیف وسیعی از سرعت ها پشتیبانی می کنند:

 • حداقل سرعت: Cat8 با استانداردهای قبلی شبکه سازگار است، بنابراین حداقل سرعت 10 مگابیت در ثانیه (Cat3)، 100 مگابیت در ثانیه (Cat5)، 1 گیگابیت در ثانیه (Cat5e) و 10 گیگابیت در ثانیه (Cat6/6a) را پشتیبانی می کند. .
 • حداکثر سرعت: حداکثر سرعت پشتیبانی شده توسط Cat8 40 گیگابیت بر ثانیه یا 40000 مگابیت در ثانیه در صورت استفاده با سخت افزار شبکه 40GBASE-T است. این بدان معناست که Cat8 می‌تواند تا سرعت‌های 25 گیگابیت بر ثانیه، 10 گیگابیت در ثانیه، 5 گیگابیت در ثانیه، 2.5 گیگابیت در ثانیه، 1 گیگابیت در ثانیه و 100 مگابیت بر ثانیه را پشتیبانی کند.

بنابراین به طور خلاصه، حداقل سرعت Cat8 10 مگابیت در ثانیه است، در حالی که حداکثر سرعت تئوری 40 گیگابیت در ثانیه است. سرعت واقعی به دستگاه های مورد استفاده، کیفیت کابل و طول کابل بستگی دارد.

سرعت و پهنای باند کابل CAT8

سرعت و پهنای باند پشتیبانی شده توسط کابل های Cat8 به طور قابل توجهی بیشتر از کابل های Cat5، Cat5e و Cat6 قبلی است.

 • Cat8 حداکثر پهنای باند 40 گیگابیت بر ثانیه را در طول کامل یک کابل 30 متری پشتیبانی می کند.
 • حداکثر سرعت Cat8 40 گیگابیت در ثانیه یا 40 گیگابیت بر ثانیه است. این 4 برابر بیشتر از کابل های Cat6a است که از سرعت 10 گیگابیت بر ثانیه پشتیبانی می کنند.

افزایش سرعت و پهنای باند با استفاده از هر چهار جفت کابل برای انتقال و دریافت همزمان داده ها به دست می آید. استانداردهای قبلی شبکه مانند Cat5 و Cat6 فقط از دو جفت برای سیگنال های ارسال و دریافت استفاده می کردند.

داشتن جفت کابل بیشتر به Cat8 اجازه می دهد تا به سرعت بالای 40 گیگابیت در ثانیه دست یابد، در حالی که قابلیت انتقال سیگنال با کیفیت بالا و قابلیت حذف نویز را حفظ می کند.

سرعت و پهنای باند دقیق پشتیبانی شده توسط Cat8 به تجهیزات شبکه مورد استفاده بستگی دارد. برای دستیابی به سرعت کامل 40 گیگابیت بر ثانیه، هر دو سر کابل Cat8 باید به سخت افزاری متصل شود که استاندارد 40GBASE-T را اجرا می کند. هنگامی که با سخت افزار قدیمی 1 گیگابیت بر ثانیه یا 10 گیگابیت بر ثانیه استفاده می شود، سرعت به سطوح پایین تر محدود می شود.

جدول Cat6 vs Cat8

مشخصاتCat6Cat8
سرعت10 گیگابیت بر ثانیه40 گیگابیت بر ثانیه
پهنای باند10 گیگابیت بر ثانیه40 گیگابیت بر ثانیه
جفت کابل استفاده شده24
فرکانس250 مگاهرتز2000 مگاهرتز
محافظبدون محافظمحافظ
حداکثر طول کابل55 متر30 متر
ایده آل برایشبکه های 10GBASE-Tشبکه های 40GBASE-T
پشتیبانی PoEبله، تا 100 واتبله، تا 100 وات

جدول Cat6a در مقابل Cat8

مشخصاتCat6aCat8
سرعت10 گیگابیت بر ثانیه40 گیگابیت بر ثانیه
پهنای باند10 گیگابیت بر ثانیه40 گیگابیت بر ثانیه
جفت کابل استفاده شده44
فرکانس500 مگاهرتز2000 مگاهرتز
محافظبدون محافظمحافظ
حداکثر طول کابل100 متر30 متر
ایده آل برایشبکه های 10GBASE-Tشبکه های 40GBASE-T
پشتیبانی PoEبله، تا 100 واتبله، تا 100 وات

جدول Cat7 vs Cat8

مشخصاتCat7Cat8
سرعت10 گیگابیت بر ثانیه40 گیگابیت بر ثانیه
پهنای باند10 گیگابیت بر ثانیه40 گیگابیت بر ثانیه
جفت کابل استفاده شده44
فرکانس600 مگاهرتز2000 مگاهرتز
محافظمحافظمحافظ
حداکثر طول کابل100 متر30 متر
ایده آل برایشبکه های 10GBASE-Tشبکه های 40GBASE-T
پشتیبانی PoEبله، تا 100 واتبله، تا 100 وات

کابل Cat8 برای چه استفاده می شود؟

کابل شبکه Cat8 به طور خاص برای پشتیبانی از شبکه های پرسرعت 25GBASE-T و 40GBASE-T طراحی شده است که با سرعت 25 گیگابیت بر ثانیه و 40 گیگابیت بر ثانیه کار می کنند.

کاربردها و کاربردهای کلیدی کابل Cat8 عبارتند از:

 • مراکز داده: برای اتصالات پایه 25 گیگابیت بر ثانیه، 40 گیگابیت بر ثانیه بین سرورها، سوئیچ ها و روترها. سرعت انتقال داده را سریعتر می دهد.
 • شبکه های با کارایی بالا: برای ایجاد شبکه هایی با سرعت بالای 10 گیگابیت در ثانیه برای استفاده با برنامه های کاربردی با پهنای باند بالا و انتقال داده های بزرگ.
 • اینترنت پرسرعت: برای دسترسی به اینترنت فوق سریع که در آن Cat8 امکان استفاده کامل از اتصالات پهن باند بالای 10 گیگابیت در ثانیه را فراهم می کند.
 • خوشه های HPC: برای اتصال ابررایانه ها و خوشه هایی که به شبکه های با سرعت بسیار بالا نیاز است.
 • ویدیوی HD: پشتیبانی از ایستگاه های کاری ویرایش و تولید ویدیوی HD فشرده با پهنای باند.
 • استودیوهای صوتی/تصویری: برای انتقال و ویرایش محتوای با وضوح بسیار بالا تا ویدیوی 8K.

بنابراین به طور خلاصه، Cat8 برای شبکه های پیشرفته، با پهنای باند بالا و برنامه هایی طراحی شده است که باید بیش از سرعت 10Gbps از Cat6/6a کار کنند. در آینده شبکه ها را با سرعت 25، 40 و حتی 100 گیگابیت بر ثانیه اثبات می کند.

PoE در Cat8

کابل های Cat8 به طور کامل از Power over Ethernet (PoE) پشتیبانی می کنند. آنها می توانند با خیال راحت برای دستگاه های PoE تا ظرفیت 100 وات برق تامین کنند.

مزایای کلیدی PoE نسبت به Cat8 عبارتند از:

 • تولید توان بالاتر – Cat8 از PoE++ پشتیبانی می کند تا حداکثر 100 وات را فراهم کند که برای دستگاه های تشنه انرژی کافی است.
 • برد بلندتر – PoE را می توان در طول 30 متر کابل Cat8 تحویل داد.
 • سرعت های بالاتر – PoE و داده ها می توانند به طور همزمان بدون تداخل با حداکثر سرعت 40 گیگابیت بر ثانیه ارسال شوند.
 • تک کابل – انتقال داده برق و 25/40 گیگابیت بر ثانیه را از طریق یک کابل Cat8 فراهم می کند. نیاز به کابل های برق جداگانه را برطرف می کند.
 • ایمنی – Cat8 به گونه ای طراحی شده است که PoE را بدون خطر گرمای بیش از حد یا آتش سوزی در اثر انتقال برق از طریق جفت کابل شبکه ارائه دهد.

بنابراین Cat8 می‌تواند از بالاترین استانداردهای PoE برای تامین انرژی دستگاه‌هایی مانند دوربین‌های امنیتی، تلفن‌های VoIP، نورپردازی LED، دستگاه‌های IoT و غیره پشتیبانی کند. این کار نصب دستگاه‌های دارای برق را بدون نیاز به دسترسی به پریزهای AC آسان‌تر می‌کند.

 

 

 

کابل شبکه Cat8 چیست ؟

کابل شبکه Cat8 چیست ؟

 

 

 

 

آیا کابل شبکه Cat8 برای بازی مناسب است؟

کابل‌های شبکه Cat8 برای شبکه‌های بازی با کارایی بالا مناسب هستند، با این حال اکثر گیمرها هیچ سود واقعی از استفاده از Cat8 نسبت به کابل‌های ارزان‌تر Cat5e یا Cat6 را تجربه نمی‌کنند.

چند نکته کلیدی در مورد استفاده از Cat8 برای بازی:

 • اکثر شبکه های خانگی و بازی فقط با سرعت 1 گیگابیت در ثانیه یا کمتر کار می کنند، بنابراین Cat8 هیچ مزیت اضافی نسبت به Cat6 که 1 گیگابیت در ثانیه نیز انجام می دهد، ارائه نمی دهد.
 • بازی به سرعت 40 گیگابیت بر ثانیه ای که Cat8 برای آن طراحی شده است نیاز ندارد. حتی بازی‌های ویدیویی 4K فقط تا 15 گیگابیت بر ثانیه استفاده می‌کنند.
 • برد کوتاه 30 متری Cat8 ممکن است برای خانه های بزرگتر مناسب نباشد. Cat5e و Cat6 100 متر می دوند که کار با آن راحت تر است.
 • کابل های Cat8 کاملا سفت و ضخیم هستند، بنابراین نصب منظم و خم شدن در گوشه ها دشوار است.
 • Cat8 گران تر است. در مقایسه با کابل های Cat6 حداقل 2 تا 3 برابر بیشتر پرداخت خواهید کرد.

بنابراین به طور خلاصه، Cat8 از نظر فنی برای بازی کار می کند اما هیچ مزیت عملی برای اکثر گیمرهای خانگی ایجاد نمی کند. هزینه اضافی بیشتر از هر مزیتی است. Cat5e و Cat6 تقریباً برای همه برنامه های بازی به اندازه کافی خوب هستند.

آیا Cat8 با روتر من کار می کند؟

برای اینکه کابل شبکه Cat8 با روتر شما کار کند و با سرعت 25 گیگابیت بر ثانیه یا 40 گیگابیت در ثانیه کار کند، روتر شما نیز باید از آخرین استانداردهای شبکه پشتیبانی کند.

 • اکثر روترهای مصرف کننده فقط دارای پورت های استاندارد 1 گیگابیت در ثانیه هستند، و برخی از روترهای پیشرفته تا 10 گیگابیت در ثانیه برای کابل های Cat6a پشتیبانی می کنند.
 • برای دستیابی به 25 گیگابیت بر ثانیه یا 40 گیگابیت در ثانیه، روتر شما به پورت های چند گیگابیتی نیاز دارد که استانداردهای 25GBASE-T یا 40GBASE-T را اجرا کنند. در حال حاضر تعداد کمی از روترهای غیر سازمانی از این پشتیبانی می کنند.
 • اتصال Cat8 به درگاه روتر 1 گیگابیت بر ثانیه کار می کند، اما فقط با سرعت استاندارد 1 گیگابیت بر ثانیه کار می کند. شما هیچ سودی از Cat8 نخواهید داشت.
 • روترها و سوئیچ های درجه سازمانی طراحی شده برای مراکز داده و شبکه های با کارایی بالا ممکن است دارای پورت های 25 گیگابیت بر ثانیه یا 40 گیگابیت بر ثانیه باشند که می توانند به طور کامل از قابلیت های Cat8 استفاده کنند. اما اینها برای مصارف خانگی گران و بیش از حد هستند.

بنابراین در بیشتر موارد، روتر خانه/دفتر فعلی شما از سرعت کامل کابل Cat8 پشتیبانی نمی کند. برای استفاده از Cat8، باید روتر یا سوئیچ خود را به مدل‌های جدیدی ارتقا دهید که پورت‌های شبکه چند گیگابیتی را اجرا می‌کنند و از 25GBASE-T یا 40GBASE-T پشتیبانی می‌کنند. برای اکثر کاربران خانگی، Cat6 یا پایین تر کافی است.

قیمت کابل شبکه Cat8 و ارزش خرید آن

قیمت کابل Cat8 به طور قابل توجهی بالاتر از کابل های Cat5e و Cat6 قبلی است. در اینجا مقایسه قیمت کابل 100 فوت است:

 • کابل Cat5e – حدود 15-20 دلار
 • کابل Cat6 – حدود 20-30 دلار
 • کابل Cat6a – حدود 35-50 دلار
 • کابل Cat8 – حدود 60-100 دلار

بنابراین Cat8 تقریباً 2 تا 5 برابر بیشتر از کابل های Cat6 و Cat5e هزینه دارد.

آیا هزینه اضافی ارزشش را دارد؟ برای اکثر کاربران خانگی و اداری، پاسخ منفی است. شما از سرعت 40 گیگابیت بر ثانیه در راه اندازی شبکه خانگی معمولی با تجهیزات 1 گیگابیت بر ثانیه بهره نخواهید برد. ارزش خرید در شبکه های تخصصی با سرعت بالا نهفته است.

برخی موارد که قیمت ممکن است ارزش خوبی ارائه دهد:

 • ساخت یک شبکه سیمی جدید با کارایی بالا بالای 10 گیگابیت بر ثانیه
 • اتصال سرورها و شبکه ها در مرکز داده
 • انتقال فایل ها و رسانه های بزرگ با سرعت 10 گیگابیت بر ثانیه
 • تصحیح شبکه در آینده برای سرعت های بیش از 10 گیگابیت بر ثانیه

بنابراین برای کاربردهای بسیار خاص با توان عملیاتی بالا، Cat8 ارزش و عملکرد خوبی به ازای هر دلار ارائه می‌کند. اما برای استفاده عمومی در خانه و بازی، Cat5e و Cat6 بهترین تعادل قیمت و عملکرد را ارائه می‌کنند.

کابل Tripp Lite Cat8

Tripp Lite طیف وسیعی از کابل های Cat8 را متناسب با برنامه ها و بودجه های مختلف تولید می کند. گزینه های کلیدی کابل Cat8 آنها عبارتند از:

 • N262-Series – کابل های مقرون به صرفه Cat8 برای اتصال کابل های کوتاه تر. در طول های 14، 7 و 3 فوت ارائه می شود.
 • سری N292 – کابل های پرمیوم Cat8 برای دویدن طولانی تر تا 30 متر. پشتیبانی از PoE تا 100 وات
 • سری N290 – کابل های اتصال Cat8 برای اتصال سرورها و سوئیچ ها در مراکز داده. در طول 1 تا 15 متر موجود است.
 • سری N226 – مجموعه کابل Cat8 با کارایی بالا با پیچ شست برای سیستم های صنعتی و تولیدی با استفاده از شبکه 25/40 گیگابیتی.

کابل های Tripp Lite Cat8 دارای ضمانت مادام العمر هستند و تمام استانداردهای عملکرد رده 8 را برآورده می کنند. آنها ETL تأیید شده و UL فهرست شده اند. سازگار با تمام کابل های دسته پایین تر. به طور کلی، Tripp Lite طیف کاملی از کابل های Cat8 با کیفیت را برای همه برنامه ها فراهم می کند.

نتیجه

کابل شبکه Cat8 جدیدترین نسلی است که برای پشتیبانی از شبکه های با سرعت بسیار بالا با سرعت 25 و 40 گیگابیت بر ثانیه طراحی شده است. این پهنای باند و فرکانس های انتقال را به حد مجاز برای فناوری کابل کشی مسی فعلی می رساند.

در حالی که Cat8 به استاندارد آینده برای مراکز داده و شبکه های سیمی با توان بالا تبدیل خواهد شد، برای اکثر کاربران خانگی و اداری، Cat5e و Cat6 سرعت کافی را با هزینه کمتر ارائه می دهند.

با توجه به اینکه روترها و رایانه های شخصی فقط به اتصالات 2.5 گیگابیت بر ثانیه و 10 گیگابیت بر ثانیه می روند، Cat8 نشان دهنده آینده ای پیشرفته است که اکثر مصرف کنندگان برای 5 تا 10 سال دیگر به آن نیاز نخواهند داشت. اگرچه با ادامه افزایش سرعت اینترنت باند پهن، پذیرش افزایش خواهد یافت.

هنگامی که با سخت افزار پشتیبانی شده استفاده می شود، شکی نیست که Cat8 سرعت 40 گیگابیت بر ثانیه فوق العاده ای را ارائه می دهد که در حال حاضر با استانداردهای دیگر کابل امکان پذیر نیست. اما مطمئن شوید که شبکه شما می تواند قبل از خرید به طور کامل از Cat8 استفاده کند، در غیر این صورت برای پتانسیل استفاده نشده حق بیمه پرداخت خواهید کرد.


سوالات متداول

1. حداکثر سرعت کابل های شبکه Cat8 چقدر است؟

کابل های شبکه Cat8 دارای حداکثر سرعت 40 گیگابیت بر ثانیه هستند که آنها را برای انتقال داده با کارایی بالا ایده آل می کند.

2. آیا کابل های Cat8 برای بازی مناسب هستند؟

کاملا! کابل‌های Cat8 سرعت بالا و تأخیر کم را ارائه می‌کنند، که آنها را به انتخابی عالی برای تجربه‌های بی‌وقفه بازی تبدیل می‌کند.

3. آیا می توانم از کابل های Cat8 با روتر موجود خود استفاده کنم؟

بله، کابل‌های Cat8 با اکثر روترها سازگار هستند و از ادغام یکپارچه در تنظیمات شبکه مختلف اطمینان می‌دهند.

4. کاربرد اصلی کابل های Cat8 چیست؟

کابل‌های Cat8 برای سناریوهایی طراحی شده‌اند که نیاز به انتقال داده با سرعت بالا دارند، مانند مراکز داده، اتاق‌های سرور و محیط‌هایی که نیاز به عملکرد شبکه‌ای سطح بالایی دارند.

5. آیا Cat8 از Power over Ethernet (PoE) پشتیبانی می کند؟

بله، کابل‌های Cat8 با PoE سازگار هستند و به داده‌ها و برق اجازه می‌دهند تا از طریق کابل جریان پیدا کنند، نصب‌ها را ساده‌تر کرده و به هم ریختگی را کاهش می‌دهد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید