آموزش, کابل شبکه

کابل شبکه چیست؟ معرفی کامل کابل شبکه

کابل شبکه چیست؟ معرفی کامل کابل شبکه

به مجموعه سیم هایی از جنس مس ، آلیاژ یا شیشه گفته می‌شود که برای اتصال و انتقال داده و اطلاعات بین دیوایس های مختلف از قبیل کامپیوترها و روترها و سوییچ ها و شبکه های استورج SAN (به طور کلی بین اجزا و مولفه های شبکه) استفاده می‌شود کابل شبکه گفته می شود.

 تصویر کابل شبکه Cat6 نگزنسUTP تست پرمننت تمام مس رول باکس

کاربرد کابل شبکه چیست؟

کابل شبکه رسانه ای برای انتقال داده و اطلاعات در حجم های مختلف با توجه به نوع و کیفیت کابل تا سرعتی بالاتر از (10 گیگابایت در ثانیه) بین دیوایس های مختلف در شبکه های داخلی با توپولوژی های مختلف استفاده می شود.

کابل شبکه شامل 4 جفت سیم به هم تابیده در رنگ های نارنجی،سفید نارنجی سبز،سفید سبز آبی،سفیدآبی و قهوه ای،سفید قهوه ای است.

برای خرید کابل شبکه و استعلام قیمت با کارشناسان کابل آن تماس بگیرید.

فرق سیم و کابل

سیم به یک یا چند رشته فلزی گفته می‌شود که معمولا جنس آن‌ها از آلیاژهایی همچون فلز مس یا آلومینیوم است. این رشته‌های فلزی توسط یک عایق پلاستیکی پوشانده شدند. اما کابل به مجموعه‌ای از سیم‌ها گفته می‌شود که در کنارهم یا طبق یک استاندارد درون یک محفظه پی وی سی ، پلی اتیلن یا پلاستیکی و … بصورت عایق قرار می گیرد (لازم بذکر است که با توجه به شرایط محیطی ، عملکرد و نوع استاندارد کابل های مختلف از انواع روکش عایق برای کابل ها تعبیه و تهیه می شود که خود یک فصل مفصل میباشد که در این مقال نمی گنجد و مجدد در یک مقاله کامل به انواع روکش ها با استانداردهای مختلف می پردازیم.

 کابل شبکه لگراند Cat6 UTP CCA روکش PVC حلقه 305 متری آلومینیوم روکش مس

سوکت RJ45

کانکتورRJ45  یا همان سوکت شبکه برای اتصال انواع مختلف کابل شبکه مورد استفاده قرار می گیرد که در تمام کابل های شبکه از جمله کتگوری های متفاوت از جمله Cat5/Cat6/Cat6A/Cat7/Cat8 اتصال پیدا می کند، یک Jack 36 ثبت شده است که عمدتا به عنوان RJ45 نامیده می شود که شامل 8 عدد پین مسی که با روکش ها و درصدهای مختلف که غالبا از جنس طلا می باشد که برای اتصال 8 رنگ متفاوت سیم های کابل شبکه استفاده می گردد.

ترتیب رنگ بندی سیم های کابل شبکه
ترتیب رنگ بندی سیم های کابل شبکه

ترتیب رنگ بندی سیم های کابل شبکه

برای خرید کابل شبکه و استعلام قیمت با کارشناسان کابل آن تماس بگیرید.

دو نوع استاندارد 568A و 568B وجود دارد :

Type : 568A Straight

1- سفیدسبز 2-سبز 3-سفیدنارنجی 4-آبی 5-سفیدآبی 6-نارنجی 7-سفیدقهوه ای 8-قهوه ای

Type 568B : Cross
1- سفیدنارنجی 2-نارنجی 3-سفیدسبز 4-آبی 5-سفیدآبی 6-سبز 7-سفیدقهوه ای 8-قهوه ای

که غالبا در کشور ما از استاندارد T568B در شبکه های مختلف استفاده می گردد.

 کابل شبکه نگزنس Cat6 SFTP Outdoor دارای 2 روکش PVC PE حلقه 305 متری تمام مس

فرق کابل شبکه رشته‌ای(افشان) و مفتولی

تفاوت این کابل ها در مغزی سیم ها و اهم ارتباطی آن ها است. در کابل شبکه مفتولی مغزی هر سیم یک سیم از آلیاژی یک تکه است. در حالیکه در کابل شبکه رشته ای یا همان افشان ، مغزی هر سیم خود از رشته های نازک تری تشکیل شده که یک سیم باریک که غالبا از مس می باشد را تشکیل می دهد.

در مدل مفتولی سیم یک تکه است و کاربردهای آن عبارتند از:

 • مناسب برای ارسال داده در مسافت‌های دور
 • شکننده در برابر خم شدگی های زیاد
 • مناسب برای کابل کشی به صورت افقی
 • هزینه تولید کم

در مدل رشته ای یا افشان هر سیم از رشته های باریک تر ساخته شده است (هر کابل شبکه افشان حداقل باید دارای 56 رشته سیم افشان نازک شده باشد) و کاربردهای آن عبارتند از:

 • مناسب برای ارسال داده در مسافت‌های کوتاه بخصوص از پچ پنل به سوئیچ
 • دارای اهم پایینتر
 • مقاوم در برابر خم شدگی و شکنندگی
 • هزینه تولید بالا

هدروم کابل شبکه چیست؟

هدروم کابل اصطلاحی تخصصی و عددی بر حسب دسی بل (db) است که کیفیت عملکرد کابل را نشان می ‌دهد. این عدد از طریق دستگاهی به نام تستر فلوک مشخص می‌ شود که معیار سنجش انواع کابل های تولیدی شبکه می باشد که با سنجش بر اساس پارامترهای مختلف مانند سرعت انتقال داده، سرعت برگشت انتقال داده، تاخیر انتقال داده، طول کابل، مقاومت کابل و… تعیین می گردد.

برندهای اصلی کابل شبکه (شرکت های اصلی تولید کننده کابل شبکه)

 • Prysmian: پریسمیان یک شرکت چند ملیتی ایتالیایی است. از بهترین تولید کننده های کابل شبکه که تمرکز اصلی آن روی کابل های مخابراتی است.
 • Legrand: لگراند یک شرکت فرانسوی است و یکی از بزرگترین و مطرح ترین برندها در صنعت برق و الکترونیک است. تولیدات این شرکت از قبیل انواع کابل های مخابراتی و تجهیزات پسیوشبکه همچون پریز، کیستون، پچ کورد، پچ پنل و … است. البته این شرکت در تولیدات کابل شبکه از برترین برندها در دنیاست.
 • Nexans: نگزنس یک شرکت فرانسوی در تولید تجهیزات شبکه است. برند نگزنس از مطرح ترین ها در دنیای کابل شبکه است. از تولیدات این شرکت می توان به انواع کابل شبکه Twisted Pair و انواع فیبر نوری اشاره کرد.
 • Belden: بلدن یک شرکت آمریکایی و فعال در حوزه الکترونیک است. کابل شبکه بلدن یکی از بهترین انتخاب‌ها برای مشتریان است. کیفیت و نوع ساخت خاص این کابل باعث ورود به بازارهای جهانی مختلف گردیده است که این برند را به یکی از معتبرترین برندها در صنعت تولید کابل شبکه رسانده است.

برای خرید کابل شبکه و استعلام قیمت با کارشناسان کابل آن تماس بگیرید.

طبقه بندی کابل شبکه از نظر عملکرد، فرکانس و سرعت انتقال داده

برای خرید کابل شبکه و استعلام قیمت با کارشناسان کابل آن تماس بگیرید.

 کابل شبکه outdoor sftp cat6 نگزنس تک روکش با تست فلوک تمام مس در حلقه های ۳۰۵ متری

 تصویر کابل شبکه Cat6 لگراند SFTP تست پرمننت تمام مس LSZH

انواع کابل شبکه از نظر جنس کابل

دو نوع اصلی کابل ها در شبکه های LAN است. این تقسیم بندی از نظر جنس کابل انجام می‌شود:

کابل شبکه مسی

در واقع سیم های مسی سیگنال‌ها را با استفاده از جریان الکتریکی و ولتاژ از مبدا به مقصد منتقل می ‌کنند. کاربرد کابل مسی در سیم کشی های کوتاه مثل داخل داکت و بین کامپیوترها و وال پلیت ها، و یا کابل های PatchCord و یا اتصالات اینترکانکت مورد استفاده قرار می گیرد.

هر چه میزان خلوص مس به کار رفته در کابل بیشتر و دارای هدروم بالاتر باشد، توانایی کابل در پهنای باند و انتقال پایدار اطلاعات بیشتر خواهد بود.

انواع کابل مسی عبارتند از:

کابل کواکسیال که شامل Thinnet و Thicknet است و در صنایع بیشتر استفاده می‌ شود.

کابل زوج سیم به هم تابیده Twistet Pair که شامل چندین نوع است که مفصل آن را بررسی خواهیم کرد.

در کابل های شبکه مسی، سیم های داخل آن ها هستند که در این باره پس از معرفی انواع کابل شبکه زوج به هم تابیده صحبت خواهیم کرد.

کابل شبکه فیبر نوری

کابل فیبر نوری از شیشه ساخته شده و سیگنال ها را با پالس ها و امواج نوری منتقل می‌کند. کابل فیبر نوری در اتصالات بین ساختمانی و یا ارتباطاتی که نیازمند سرعت بسیار بالا هستند کاربرد دارند. در جاهایی که پهنای باند و ظرفیت بالا نیاز داریم مثل مراکز داده، بیمارستان ها، فرودگاه ها و بانک ها و … کابل فیبر نوری مناسب است چون سرعت بسیار بالایی دارد و حجم بالایی از داده ها را انتقال می ‌دهد.

انواع کابل فیبر نوری عبارتند از:

 • Single Mode که در فواصل خیلی دور استفاده می ‌شود.
 • Multi Mode که دارای ظرفیت بالاتری می باشد.

کابل زوج به هم تابیده

کابل زوج به هم تابیده (Twisted-Pair) شامل جفت سیم ‌های رنگی به هم تابیده شده‌ ای هستند که هر کدام قطر 0.4 تا 0.6 میلی‌ متر دارند. تعداد سیم‌ ها مشخص و از استانداردهای مربوطه به کابل های شبکه باید تبعیت کنند، هریک از دو سیم در اطراف یکدیگر تنیده شده و همه جفت‌ ها در کنار یک دیوایدر مرکزی در یک غلاف عایق قرار می ‌گیرند. شکل زیر نمونه‌ ای از یک کابل زوج به هم تابیده شده را نشان می‌دهد.

هدف این جفت سیم های بهم تابیده، محافظت از داده ها و اطلاعات ارسالی در برابر عوامل تداخل های بیرونی می باشد که می توانند باعث ایجاد نویز، مشکل و  تاخیر در ارسال داده ها شوند. این کابل ها هر زمان که جریان الکتریکی از سیم ها عبور می کند، یک میدان مغناطیسی ایجاد می کنند که به وسیله ی این میدان مغناطیسی این اختلالات و نویزها را خنثی کرده و از بین می برند.

انواع کابل های cat

Cat مخفف Category یا دسته بندی می باشد. کابل های Cat انواع مختلفی دارند که عبارت اند از:

 • Cat 1: معمولا در انتقال صدا و سیستم تلفن استفاده می شود.
 • Cat 2: معمولا در شبکه های توکن رینگ استفاده می شود.
 • Cat 3: این کابل دارای 4 جفت سیم به تابیده است و اغلب در شبکه های توکن رینگ استفاده می شود.
 • Cat 4: این کابل دارای 4 جفت سیم به هم تابیده است و در شبکه های توکن رینگ استفاده می شود و تا سرعت  ۱۰ Mbps را پشتیبانی می‌کند.
 • Cat 5: این کابل به دلیل پیچش سیم ها در هر اینچ در مقایسه با cat 3، سرعت بیشتر و طول بیشتری دارد.
 • Cat 5e: این کابل در شبکه های اترنت و فست اترنت و گیگابیت اترنت استفاده می شود.
 • Cat 6: این کابل در شبکه های گیگابیت اترنت Gigabit Ethernet و ۱۰ G Ethernet استفاده می‌شود.

انواع کابل زوج به هم تابیده از نظر عایق (Twisted-Pair) :

 1. کابل زوج به هم تابیده بدون شیلد و فویل یا UTP
 2. کابل زوج به هم تابیده با شیلد و فویل یا STP
 3. کابل زوج به هم تابیده فویل دار FTP

کابل زوج به هم تابیده بدون شیلد و فویل یا UTP

کابل UTP مخفف عبارت Unshielded Twisted Pair است که فاقد شیلود و فویل می باشد و از 4 زوج سیم به هم تابیده تشکیل شده اند. این کابل ها بیشتر در شبکه های داخلی و شبکا های اترنت (Ethernet) و همچنین سیستم های تلفن یافت می شوند.

این نوع کابل ارزان ترین کابل، از بین تمام کابل های شبکه می باشد، زیرا بجز روکش نهایی، هیچ شیلد و فویل یا محافظی دور سیم های آن قرار ندارد. به همین دلیل در شبکه هایی که اهمیت اطلاعات در آن مطرح نیست استفاده می شود. البته از کابل های با کیفیت و تست فلوک دار این مدل کابل برای پروژه های بزرگ و مهم نیز استفاده می شود.

مزایا و معایب:

این کابل ها دارای قطر نهایی کمتری نسبت به دیگر کابل های شبکه می باشد، دارای انعطاف پذیری بالا و نصب آن ها به راحتی انجام می شود. از آن جایی که دارای قطر کمتری میباشند، به راحتی در داکت ها، فلکسیبل ها و سیم کشی در ساختمان ها را سریع پر نمی کنند. همچنین هزینه آن ها بسیار کمتر از دیگر کابل های شبکه است.

اما بسیار آسیب پذیر هستند و طرح پیچش آن ها بر نحوه خنثی سازی امواج الکترومغناطیسی بسیار موثر می باشد، به همین دلیل ساخت آن ها حساسیت خاصی را می طلبد.

کابل زوج بهم تابیده روکش دار یا STP

کابل STP مخفف عبارت Shielded Twisted Pair است که دارای شیلد و فویل می باشد. کلمه F در نام کابل های STP یا SFTP به معنای وجود فویل است و کلمه S به معنی وجود شیلد یا محافظ می باشد.

این کابل ها شامل سیم های به هم تنیده شده ای هستند که نه تنها به صورت جداگانه انعطاف پذیر هستند، بلکه محافظی از یک نوع ماده فلزی فویل مانند آن ها را احاطه کرده است. همچنین شیلد ها با تعداد و به روش های مختلفی به دور سیم ها تنیده می شوند.

فویل برای جلوگیری از نویز و شیلد برای تخلیه اثرات القایی الکتریسیته ساکن در ساختار این نوع کابل شبکه STP قرار می گیرد. این کابل شبکه بیشتر در مکان های صنعتی و مکان هایی که نویز بیشتری دارند استفاده می شود و در شبکه های توکن رینگ و Gigabit Ethernet کاربرد دارد.

مزایا و معایب:

این نوع از کابل های شبکه بر اساس تکنیک هایی مانند عدم نویز پذیری، خنثی سازی و محافظت تولید شده اند. کابل های شیلد و فویل دار می توانند نویز را از بین ببرند و اختلالات مغناطیسی داخل شبکه را خنثی کنند تا انتقال داده تحت تاثیر نویز و میدان های الکتریکی و مغناطیسی قرار نگیرد و بصورت پایدار و با سرعتی بالاتر این انتقال صورت بپذیرد.

انواع کابل STP :

 • U/FTP: یک فویل دور هر جفت سیم آن وجود دارد.
 • F/UTP: یک فویل دور کل سیم ها وجود دارد.
 • S/UTP: یک شیلد دور کل سیم ها وجود دارد.
 • SF/UTP: یک شیلد و یک فویل دور کل سیم ها وجود دارد.
 • S/FTP: یک فویل دور هر جفت سیم و یک شیلد دور کل سیم ها وجود دارد.
 • F/FTP: یک فویل دور هر جفت سیم و یک فویل دور کل سیم ها وجود دارد.
 • SF/FTP: هم محافظ بافت شده و هم فویل دور سیم ها وجود دارد. این مدل کابل گران ترین نوع کابل شبکه است که در شبکه هایی که امنیت بالایی دارند استفاده می شود.

برای خرید کابل شبکه و استعلام قیمت با کارشناسان کابل آن تماس بگیرید.

کابل شبکه Indoor و Outdoor :

کابل شبکه Indoor یا  فضای داخل ساختمان، معمولا دارای روکش از جنس PVC یا LSZH است. به همین دلیل عواملی مانند آب، گرما، سرما، گرد و غبار، نور خورشید، ضربه و … ممکن است به آن آسیب وارد کند و به مرور زمان فرسوده شوند. ولی مدل اوت دور دارای یک روکش اضافی می باشد که باعث می‌ شود در برابر عوامل محیطی مقاوم باشد. لایه بیرونی کابل دارای یک روکش PE مشکی رنگ است. و در حالتی که قرار باشد در زیر خاک مورد استفاده قرار بگیرد علاوه بر روکش PE، یک لایه Steel Armorded و یک لایه سم به کابل اضافه شده تا باعث جلوگیری از آسیب دیدن کابل توسط حیوانات جونده مانند موش و … قرار گیرد.

کابل شبکه پچ کورد چیست؟

پچ کورد در واقع یک سیم از نیم متر تا بیست متر و در مواردی تا پنجاه متر است که هر دو سر آن یک سوکت RJ45 وصل شده است و یک محصول آماده برای ارتباط ما بین دیوایس ها می باشد.

برای خرید کابل شبکه و استعلام قیمت با کارشناسان کابل آن تماس بگیرید.

تفاوت پچ کورد و کابل شبکه چیست؟

تولیدکنندگان از ماشین‌های سوکت برای تولید کابل‌های پچ کورد استفاده می‌کنند که در نتیجه ظاهری مرتب‌تر در مقایسه با کابل‌های مونتاژ شده با دست دارند.

این کابل‌ها در رنگ‌های مختلف هستند و معمولاً در طول‌های کوتاه‌تر برای کاهش نویز و کاهش احتمال خطا استفاده می‌شوند. پچ کوردها را می توان به طول دلخواه سفارشی کرد و معمولاً از سیم مسی ساخته می شوند. در حالی که کابل های شبکه می توانند هادی های مختلفی داشته باشند، پچ کوردها معمولا با کابل های شبکه افشان جفت می شوند. با این حال، هیچ استاندارد جهانی برای اندازه پچ کورد وجود ندارد و سازندگان آنها را بر اساس اجزای خاص تولید می کنند.

کابل شبکه جمع شو چیست؟

کابل های شبکه جمع شو کابلی است که مطابق شکل جمع می‌شود. سبک است و به راحتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به شکل قرقره‌ای می باشند و می‌توانید در هر ابعاد و اندازه‌ای از آن ها استفاده کنید.

برای رسیدن به اندازه دلخواه، کابل را از دو طرف بکشید.

همچنین به سادگی قابل حمل هستند. در این مدل همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید معمولا از مدل تخت استفاده می ‌شود.

برای خرید کابل شبکه اصل و استعلام قیمت با کارشناسان کابل آن تماس بگیرید.

کابل شبکه تمام مس چیست؟

مدل تمام مسی حاوی هسته های مس خالص است و معمولاً به آن CU می گویند.

کابل های CCA دارای یک هسته آلومینیومی با لایه ای از مس و آلیاژی به نام CCA هستند، در حالی که این کابل ها کیفیت بالاتری را ارائه می دهند. در مقایسه با کابل‌های CCA، کابل‌های CU انعطاف‌پذیرتر، رسانایی بالاتر و گران‌تر هستند. اگر به دنبال کابل شبکه مقرون به صرفه هستید، به خاطر داشته باشید که قیمت کمتر معمولا به معنای کیفیت پایین تر است.

نگهدارنده کابل های شبکه چیست؟

در زبان انگلیسی، مردم به این نگهدارندگان “Cable Manager” می گویند. آنها به ترتیب و سازماندهی کابل های برق، شبکه و سیم های وصله داخل قفسه ها کمک می کنند. مدیران کابل نقش بسزایی در بهبود سازماندهی و جذابیت زیبایی رک ها دارند.
تبدیل کابل شبکه به کابل USB
سریع‌ ترین و راحت ‌ترین راه برای اینکه لپ تاپ خود را به یک پورت LAN وصل نمایید کابل به usb است.

از انواع آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نگهدارنده های افقی، عمودی، قلاب دار

خرید کابل شبکه

برای خریداری و راه اندازی کابل شبکه با کارشناسان ما در تماس باشید.
tel:+989332933363

لینک های مفید :

ویکی پدیا science direct | Youtube | aparat

شما به پایان توضیحات رسیدید.

سایت اینترنتی کابل آن

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید