آموزش, برق, کابل شبکه, کابل کواکسیال

تفاوت 2 روکش کابل LSF vs LSHF (LSZH)

تفاوت 2 روکش کابل LSF و LSHF (LSZH)

معرفی تفاوت 2 روکش کابل LSF vs LSHF (LSZH):

استفاده از روکش کابل در صنایع مختلف، به‌ویژه در ساخت‌وساز و مهندسی برق، برای اطمینان از ایمنی، دوام و عملکرد قابل‌اعتماد ضروری شده است. روکش کابل می‌تواند از پلاستیک یا لاستیک ساخته شود، اما خواص آن‌ها می‌تواند به‌طور قابل‌توجهی متفاوت باشد. این مقاله تفاوت‌های کلیدی بین تفاوت 2 روکش کابل LSF و LSHF (LSZH)، خواص و کاربردهای آن‌ها را موردبحث قرار می‌دهد.

خواص روکش کابل LSF:

غلاف کابل LSF که با استفاده از مواد PVC با سطح بالایی از هالوژن مانند کلر، فلوئور، برمیاید تولید می‌شود، هنگام قرار گرفتن در معرض حرارت یا آتش، گازهای خورنده و بخارات سمی تولید می‌کند. این دودها می‌توانند سلامت انسان، اموال و محیط‌زیست را تهدید کنند. روکش کابل LSF برای محدود کردن گسترش آتش و کاهش میزان دود و دود منتشرشده در هنگام آتش‌سوزی طراحی‌شده است. بااین‌حال، آن‌ها از انتشار گازهای سمی جلوگیری نمی‌کنند، که می‌تواند به خوردگی اسیدی ساختارهای فلزی کمک کند.

خواص روکش کابل LSHF (LSZH):

روکش کابل LSHF یا LSZH معمولاً از یک ترکیب ترموپلاستیک ساخته می‌شود که یا حاوی هالوژن نیست یا دارای هالوژن پایینی است. معمولاً از موادی مانند پلی‌پروپیلن یا پلی‌اتیلن برای ساخت روکش کابل LSHF به دلیل عایق بودن و خواص مکانیکی عالی استفاده می‌شود. روکش‌های کابل LSHF به‌گونه‌ای طراحی‌شده‌اند که سطوح بالایی از ایمنی را ارائه می‌دهند و در صورت آتش‌سوزی تأثیر آن بر سلامت انسان، اموال و محیط ‌زیست را به حداقل می‌رساند. میزان کمی دود و دود ساطع می‌کنند و گازهای سمی یا مواد خورنده تولید نمی‌کنند. این باعث می‌شود که آن‌ها برای فضاهای محدود، مناطق عمومی و محیط‌های حساس گزینه ایده آلی باشند.

کاربردهای روکش کابل LSF و LSHF:

نیازهای خاص برنامه انتخاب روکش کابل را تعیین می کند. کاربردهای صنعتی و تجاری مانند دستگاه های توزیع برق، روشنایی و گرمایش معمولاً از روکش کابل LSF استفاده می کنند. در ساخت و ساز ساختمان، که ایمنی در برابر آتش یک نگرانی اساسی است، از روکش کابل LSF نیز استفاده می شود. برای مناطقی که نیازی به محافظت از افراد در برابر دودهای سمی نیست یا خطرات آتش سوزی کمتری وجود دارد، مناسب است.

از سوی دیگر، روکش کابل LSHF برای کاربردهایی که ایمنی و سلامت در اولویت هستند، گزینه ارجح است. این روکش های کابل معمولاً در مناطق عمومی،

سیستم های حمل و نقل، تأسیسات مراقبت های بهداشتی،

محیط های نظامی و دریایی و همچنین فضاهای محدود مانند تونل ها،

متروها و مراکزداده استفاده می شوند.

در چنین فضاهای محدودی، انتشار دود و دود می تواند تهدیدی قابل توجه برای سلامت و دارایی انسان باشد و پوشش کابل LSHF را به انتخاب ایده آل تبدیل کند.

نتیجه:

درنتیجه، تفاوت 2 روکش کابل LSF vs LSHF (LSZH) کابل این است که در خواص و کاربردهایشان باهم تفاوت دارند. روکش کابل LSF گسترش آتش را محدود می‌کند و میزان دود و دود آزادشده در حین آتش‌سوزی را کاهش می‌دهد، اما از انتشار گازهای سمی جلوگیری نمی‌کند و می‌تواند به خوردگی اسیدی سازه‌های فلزی کمک کند. از طرف دیگر روکش‌های کابل LSHF سطح بالایی از ایمنی را فراهم می‌کند و در صورت آتش‌سوزی تأثیر آن بر سلامت انسان، اموال و محیط‌ زیست را به حداقل می‌رساند. آن‌ها سطوح پایینی از دود و دود ساطع می‌کنند و گازهای سمی یا مواد خورنده تولید نمی‌کنند که آن‌ها را به گزینه‌ای ایدئال برای فضاهای محدود، مناطق عمومی و محیط‌های حساس تبدیل می‌کند. انتخاب روکش کابل به نیازهای خاص کاربرد و سطح نگرانی‌های ایمنی و بهداشتی بستگی دارد.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید