آموزش, انتقال داده, زیرساخت شبکه, شبکه, فناوری, کابل شبکه

توضیح کابل شبکه

انتخاب رده مناسب کابل شبکه برای شبکه شما

کابل شبکه چیست؟ در سال 1973، باب متکالف که یک محقق در PARC شرکت زیراکس بود، یک سیستم شبکه سریع به نام اترنت را اختراع کرد. این سیستم به ایستگاه‌های کاری کامپیوتر، سرورها و چاپگرها اجازه می‌دهد تا داده‌ها و منابع را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. امروزه، کابل شبکه به صدها میلیون دستگاه در خانه‌ها و محل کارها اتصال می‌دهد. توضیح کابل شبکه: در این مقاله، انواع کابل‌های شبکه که اساس بسیاری از شبکه‌های سیمی را تشکیل می‌دهند، را توضیح می‌دهیم.

 

کابل شبکه در مرکز داده

کابل شبکه در مرکز داده

 

خرید کابل شبکه برای شبکه‌ی خود

کابل شبکه چیست ؟ اگر برای اولین بار کابل شبکه می‌خرید، به این چهار ویژگی تمرکز کنید تا تصمیم خوبی بگیرید. سایر عوامل هم ممکن است در شرایط خاص ارزش در نظر گرفته شوند، پس اگر شک دارید، ادامه مطلب را بخوانید.

توضیح کابل شبکه:

1. سرعت انتقال داده (Data Rate): سرعت کابل به میزان داده‌ای که در هر ثانیه انتقال پیدا می‌کند اشاره دارد. به عنوان مثال، 100 مگابیت در ثانیه به این معنی است که کابل می‌تواند 100 میلیون بیت داده را در هر ثانیه منتقل کند. در یک شبکه تجاری، سرعت معمولاً توسط تجهیزاتی که به آن وصل می‌کنید (مانند سوئیچ‌های شبکه با پورت‌های شبکه گیگابیتی) تعیین می‌شود. در خانه، کابلی را انتخاب کنید که بتواند از سرعت اتصال اینترنت شما پشتیبانی کند، به علاوه فضایی برای ارتقای سرعت در آینده. تعیین دسته کابل (مانند Cat5e، Cat6، و …) یک راه آسان برای شناسایی سرعت کابل است.

2. محافظ: برخی از کابل‌های شبکه برای محافظت از هادی‌های کابل در برابر تداخل الکترومغناطیسی (EMI) ناشی از خطوط برق، ماشین‌های بزرگ و روشنایی فلورسنت محافظت می‌شوند. محافظ همچنین از برهم کنش هادی‌های موازی داخل روکش کابل با یکدیگر جلوگیری می‌کند.

3. طول کابل: حداکثر طول کابل شبکه حدود 295 فوت (90 متر) است. کابل‌های با کیفیت خوب با محافظ‌ها و هادی‌های ضخیم‌تر می‌توانند به دورتر برسند، اما آزمون و خطا مورد نیاز است. به خاطر داشته باشید که مسیرهای کابل به ندرت مستقیم هستند، بنابراین برای چند پیچ و خم روی کابل اضافی برنامه ریزی کنید.

4. محل نصب: ژاکت کابل برای ایمنی آتش‌نشانی رتبه‌بندی شده است. اگر قصد دارید کابل را از بین دیوارها یا بین طبقات اجرا کنید، کابل با رتبه افزایش (CMR) یا دارای رتبه پلنوم (CMP) را انتخاب کنید.

 

دسته‌بندی کابل‌های شبکه

واژه “Cat” در Cat5e، Cat6 و غیره مخفف “Category” یعنی دسته است. کابل‌های شبکه اغلب بر اساس پهنای باند (اندازه‌گیری شده بر حسب مگاهرتز)، حداکثر سرعت داده (اندازه‌گیری شده بر حسب مگابیت در ثانیه) و محافظ به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند.

Cat1

برای مدتی، این کابل‌های جفت‌تابیده بدون محافظ (UTP) رایج‌ترین شکل سیم‌کشی برای سیستم‌های تلفن صوتی در خانه‌ها و ادارات بود. این کابل‌ها دو سیم مسی عایق‌شده را شامل می‌شدند که به دور یکدیگر پیچ خورده بودند و برای ارتباطات صوتی آنالوگ طراحی شده بودند.

Cat2

کابل‌کشی دسته 2 قابلیت ارتباطات صوتی و داده‌ای را داشت و عمدتاً در دهه 1980 برای شبکه‌های IBM Token Ring استفاده می‌شد. سرعت انتقال داده 4 مگابیت بر ثانیه را پشتیبانی می‌کرد.

Cat3

کابل‌کشی دسته 3 که در اوایل دهه 1990 معرفی شد، دارای چهار جفت پیچ خورده بود و اولین کابلی بود که از شبکه‌های اترنت 10BaseT و همچنین ارتباطات صوتی دیجیتال پشتیبانی می‌کرد. این کابل‌ها هنوز در ساختمان‌های قدیمی‌تر یافت می‌شوند، اما سرعت داده ۱۰ مگابیت بر ثانیه آن برای شبکه‌های مدرن بسیار کند در نظر گرفته می‌شود.


نکته:

پهنای باند در مقابل نرخ داده در کابل شبکه چیست ؟

پهنای باند و نرخ داده دو ویژگی مهم در کابل‌های شبکه هستند. پهنای باند، یا فرکانس، نشان دهنده سرعت چرخش سیگنال در کابل در هر ثانیه است. به عنوان مثال، اگر 1 مگاهرتز باشد، یعنی در هر ثانیه 1 میلیون سیگنال داریم. Cat5 می‌تواند تا 100 میلیون سیگنال در ثانیه (یا 100 مگاهرتز) را مدیریت کند. اما Cat8 با پهنای باند بیشتر، حتی تا 2 میلیارد سیگنال در ثانیه (2 گیگاهرتز)، که 20 برابر بیشتر از Cat5 است.

نرخ داده و پهنای باند ارتباط مستقیمی با هم دارند اما معنایی متفاوتی دارند. فرکانس‌های بالاتر بیشتری از بیت‌ها را در هر ثانیه حمل می‌کنند، این به این معناست که بیشترین تعداد بیت‌ها در هر ثانیه انتقال داده می‌شود. به عنوان مثال، کابل Cat5 با پهنای باند 100 مگاهرتز می‌تواند 100 مگابایت داده را در هر ثانیه منتقل کند. اما کابل‌های رده بالاتر مانند Cat8 می‌توانند داده‌ها را رمزگذاری کرده و بیشتری از بیت‌ها را در همان زمان انتقال دهند.

برای افزایش فرکانس (و در نتیجه سرعت داده) می‌توان از روش‌هایی مانند گیج کردن سیم‌های هادی، اضافه کردن پیچش‌های بیشتر به سیم‌ها یا افزودن محافظ به هر جفت سیم استفاده کرد.


Cat4

مانند Cat3، کابل رده 4 معمولاً در ساختمان‌های قدیمی‌تر یافت می‌شود که هزینه تعویض کامل آن بسیار زیاد است. سرعت داده 16 مگابیت بر ثانیه بود و در درجه اول برای شبکه های حلقه توکن IBM استفاده می شد.

Cat5

کابل رده 5 که در سال 1995 معرفی شد دارای سرعت انتقال داده تا 100 مگابیت بر ثانیه است. برای شبکه‌های استاندارد 10BaseT و 100BaseT (اترنت سریع) استفاده می‌شود و می‌تواند سیگنال‌های داده، ویدیو و تلفن را در فواصل تا 100 متر (328 فوت) توزیع کند. Cat5e یک نام رسمی نیست، اما توسط سازندگان برای توصیف کابل پیشرفته Cat5 استفاده می شود که می تواند تا 1 گیگابیت بر ثانیه سرعت داشته باشد. نرخ داده بالاتر آن با افزایش تعداد چرخش ها به دست می آید و در برابر تداخل مقاومت بیشتری دارد. Cat5e برای نصب شبکه های زیر گیگابیتی جدید توصیه می شود.

Cat6

در مقایسه با Cat5e، کابل Cat6 پهنای باند و سرعت انتقال داده بیشتری را تا 1 گیگابیت بر ثانیه در 100 متر فراهم می کند، مانند Cat5e. با این حال، در مسافت‌های کوتاه‌تر تا 37 متر (121 فوت)، Cat6 به لطف محافظت بهتر و پهنای باند بالاتر، می‌تواند به سرعت 10 گیگابیت در ثانیه دست یابد. Cat6 شامل یک جداکننده فیزیکی به نام “اسپلاین” بین چهار جفت برای کاهش تداخل و محافظ فویل برای کاهش تداخل الکترومغناطیسی است. کابل کشی Cat6 با استاندارد Cat5/5e سازگار است. Cat6a که در سال 2009 معرفی شد، یک کابل “افزایش یافته” رده 6 با پهنای باند تا 500 مگاهرتز است.

Cat7

مشخصات Cat7 یک استاندارد اختصاصی است که توسط کنسرسیومی از شرکت ها ایجاد شده است و توسط IEEE یا TIA/EIA تایید نشده است. در حالی که به طور قابل توجهی شبیه به ویژگی های عملکرد Cat6a است، کابل های Cat7 دارای کانکتورهای اختصاصی GG45 و محافظ قوی هستند. Cat7a (رده 7 افزوده) بهبود یافته دیگری از Cat7 است که قادر به سرعت 40 گیگابیت بالای 50 متر و 100 گیگابیت در ثانیه تا 15 متر است. ماهیت اختصاصی استانداردهای Cat7 و Cat7a و عدم پشتیبانی IEEE و EIA منجر به نصب نسبتاً کوچکی برای Cat7/Cat7a شده است.

Cat8

کابل Cat8 با پهنای باند تا 2 گیگاهرتز (2000 مگاهرتز) بیش از 30 متر و سرعت انتقال داده تا 40 گیگابایت، برای ارتباطات سوئیچ به سوئیچ در شبکه 25 گیگابایتی T یا 40 گیگابایتی T ایده‌آل است. هادی‌های آن در فویل پیچیده شده‌اند تا عملاً تداخل را از بین ببرد و نرخ‌های داده بالاتر را فعال کند. نتیجه یک کابل گیج سنگین‌تر است که کاملاً سفت و سخت است و نصب آن در فضاهای تنگ دشوار است. همچنان از اتصالات RJ45 استفاده می کند و با استانداردهای قبلی سازگار است.

 

دستهحداکثر نرخ دادهپهنای باندحداکثر فاصلهاستفاده
دسته 11 مگابیت در ثانیه0.4 مگاهرتزخطوط تلفن و مودم
دسته 24 مگابیت در ثانیه4 مگاهرتزLocalTalk & تلفن
دسته 310 مگابیت در ثانیه16 مگاهرتز100 متر (328 فوت)10BaseT اترنت
دسته 416 مگابیت در ثانیه20 مگاهرتز100 متر (328 فوت)حلقه رمز
دسته 5100 مگابیت در ثانیه100 مگاهرتز100 متر (328 فوت)100BaseT اترنت
دسته 5e1 گیگابیت در ثانیه100 مگاهرتز100 متر (328 فوت)100BaseT اترنت، خانه های مسکونی
دسته 61 گیگابیت در ثانیه250 مگاهرتز100 متر (328 فوت)
10 گیگابایت در 37 متر (121 فوت)
گیگابیت اترنت، ساختمان های تجاری
دسته 6a10 گیگابیت در ثانیه500 مگاهرتز100 متر (328 فوت)گیگابیت اترنت در مراکز داده و ساختمان های تجاری
دسته 710 گیگابیت در ثانیه600 مگاهرتز100 متر (328 فوت)زیرساخت اصلی 10 گیگابیت در ثانیه
دسته 7a10 گیگابیت در ثانیه1000 مگاهرتز100 متر (328 فوت)
40 گیگابایت در 50 متر (164 فوت)
زیرساخت اصلی 10 گیگابیت در ثانیه
دسته 825 گیگابیت در ثانیه (Cat8.1)
40 گیگابیت در ثانیه (Cat8.2)
2000 مگاهرتز30 متر (98 فوت)25 گیگابیت بر ثانیه/40 گیگابیت در ثانیه زیرساخت اصلی

چه کابل شبکه ای برای استفاده در خانه‌تان بهتر است؟

به طور معمول، حتی با استفاده از یک روتر WiFi6 سریع، مشکل اصلی ممکن است محدودیت پهنای باند باشد. در این قسمت از توضیح کابل شبکه، بیشترین سرعت اینترنتی که ارائه دهندگان بزرگ ارائه می‌دهند، سرعت دانلود 1 گیگابیت در ثانیه (1000 مگابیت بر ثانیه) است. اگر از این سرعت بالا برخوردار هستید، بهترین گزینه برای شما کابل Cat6a است. استفاده از این کابل به شما امکان ارتقاء سرعت در آینده را می‌دهد. اما اگر سرعت اینترنت شما تا یک گیگابیت در ثانیه است، استفاده از کابل Cat5e هم خوب عمل می‌کند. استفاده از Cat6a ممکن است کمی گران‌تر باشد، اما نصب آسان‌تری دارد و همچنین کابل‌های آن نازک‌تر هستند.


طول کابل شبکه چیست ؟

توضیح طول کابل شبکه : هرچه سیگنال در طول یک کابل بیشتر حرکت کند، بیشتر از بین می‌رود. این فرآیند به نام تضعیف شناخته می‌شود. تضعیف باعث می‌شود که سیگنال به نقطه‌ای برسد که دیگر قابل تشخیص نباشد یا آنقدر اعوجاج پیدا کند که دستگاه گیرنده آن را نتواند تفسیر کند. عواملی مثل نویز الکتریکی و فرکانس‌های رادیویی هم می‌توانند منجر به تضعیف شوند. کابل‌هایی که دارای محافظ هستند، می‌توانند نویز را کاهش دهند و در فواصل طولانی‌تر به طور قابل اعتماد کار کنند.

 

طول کابل شبکه

طول کابل شبکه

 

حداکثر طول کابل اترنت Cat5e یا Cat6 تقریباً 295 فوت (90 متر) است. اگر بخواهید کابل پچ کورد به آن اضافه کنید، می‌توانید حدود 16 فوت (5 متر) را اضافه کنید. پس کل طول می‌شود 328 فوت یا حدود 100 متر. اما اگر بیشتر از این طول کابل استفاده کنید، سیگنال شروع به ضعیف شدن می‌کند و ممکن است سرعت و اطمینان اتصال کاهش یابد. کابل‌های با کیفیت ممکن است بتوانند بیشتر از 100 متر را پشتیبانی کنند، اما در این صورت سرعت انتقال داده ممکن است کمتر شود. در فواصل کوتاه‌تر ممکن است به سرعت بالاتری دست یافت.


محافظ کابل شبکه چیست ؟

توضیح محافط کابل شبکه. محافظ کابل شبکه یک لایه از مواد است که سیم‌های داخل کابل را می‌پوشاند تا تداخل را کاهش دهد و کیفیت سیگنال را بهبود بخشد. این محافظ مانع تأثیر تداخل‌های الکترومغناطیسی خارجی (EMI) و تداخل‌های فرکانس رادیویی (RFI) بر انتقال داده از طریق کابل می‌شود.

کابل‌های شبکه می‌توانند از دو نوع محافظ استفاده کنند:

  • محافظ هادی: این نوع محافظ از هر جفت سیم با استفاده از فویل آلومینیومی یا رشته‌های سیم بافته محافظت می‌کند.
  • محافظ کابل: این نوع محافظ تمام جفت‌های سیم بافته را در فویل آلومینیومی یا رشته‌های سیم بافته می‌پوشاند.

انواع محافظ کابل

تعیین ISO/IEC 11801مخفف صنعتسپر هادیمحافظت کابل
U/UTPUTP یا TPPهیچکدامهیچکدام
F/UTPFTP یا STPفویلهیچکدام
S/UTPSTPبافندگیهیچکدام
SF/UTPSFTP یا STPبافندگی & فویلهیچکدام
U/FTPSTPهیچکدامفویل
F/FTPFFTPفویلفویل
S/FTPSFTPبافندگیفویل
SF/FTPSFTP یا SSTPبافندگی & فویلفویل
S/STPSSTPبافندگیبافندگی
جفت پیچ خورده شیلد بافته بیرونی (S/FTP)

جفت پیچ خورده شیلد بافته بیرونی (S/FTP)

جفت پیچ خورده بدون محافظ (UTP)

جفت پیچ خورده بدون محافظ (UTP)

شیلد بافته بیرونی/جفت پیچ خورده بدون محافظ (S/UTP)

شیلد بافته بیرونی/جفت پیچ خورده بدون محافظ (S/UTP)

محافظ فویل بیرونی/جفت پیچ خورده بدون محافظ (F/UTP)

محافظ فویل بیرونی/جفت پیچ خورده بدون محافظ (F/UTP)

جفت پیچ خورده فویل شده (FTP)

جفت پیچ خورده فویل شده (FTP)

جفت پیچ خورده محافظدار (STP)

جفت پیچ خورده محافظدار (STP)

 

 

جفت پیچ خورده سپر بافته بیرونی (S/STP)

جفت پیچ خورده سپر بافته بیرونی (S/STP)


کابل های پچ کورد و انواع رابط شکه چیست ؟

توضیح کابل پچ کورد و انواع رابط شبکه.

سوکت

کابل‌های اترنت از چهار جفت سیم پیچ خورده ساخته می‌شوند و از کانکتور 8 پین RJ45 استفاده می‌کنند تا به پایان برسند. از جفت‌های پیچ خورده در کابل‌های تلفن قدیمی با استفاده از اتصالات RJ11 استفاده می‌شود.

اصطلاحات 8p8c (هشت موقعیت، هشت تماس) و RJ45 معمولاً به جای یکدیگر استفاده می‌شوند، اما 8p8c به واقع دسته‌ای از اتصالات اشاره دارد که RJ45 یکی از آنهاست. کانکتور RJ45 کانکتور اترنت معمولی‌ترین نمونه از کانکتور 8p8c است.

GG45 (GigaGate 45) یا ARJ45 (Augmented RJ45) کانکتوری است که اصلاح شده است و برای استفاده با کابل Cat7 طراحی شده است. این کانکتورها دارای 12 پین هستند که 8 پایه آنها با Cat6 سازگار هستند و 4 پین دیگر از فرکانس‌های حداکثر 600 مگاهرتز پشتیبانی می‌کنند.

کانکتورهای کد M12 در کابل‌های اترنتی برای کاربردهای صنعتی استفاده می‌شوند. این کابل‌ها معمولاً در شرایطی مانند لرزش، دماهای بسیار بالا و رطوبت قرار می‌گیرند. کانکتورهای آن‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که اتصال ضد آب و ایمنی فراهم کنند.

چرا کانکتور کابل شبکه RJ45 نامیده می‌شود؟

“RJ” به معنی جک ثبت شده است و به یک نوع رابط فیزیکی استاندارد اشاره دارد. “45” نیز به تعداد رابط‌ها در حالت استاندارد ارجاع دارد.

انواع رابط کابل شبکه چیست ؟

توضیح انواع رابط کابل شبکه

کانکتورهای قالب‌گیری شده با یک فرآیند تولید به نام بیش از حد قالب‌گیری به طور دائم به کابل متصل می‌شوند. کانکتور و کابل با یک ماده ترموپلاستیک یا سیلیکونی پوشانده شده اند تا یک قطعه جامد به نام بوت را تشکیل دهند که باعث می شود کابل بادوام تر و قادر به تحمل تعداد زیادی چرخه درج شود.

کانکتورهای Snagless دارای یک بوت اصلاح شده هستند که از قفل کانکتور در برابر شکسته شدن تصادفی محافظت می کند. کابل‌های بدون گیر معمولاً در موقعیت‌هایی استفاده می‌شوند که کابل به طور مکرر متصل و قطع می‌شود، مانند اتصال شبکه لپ‌تاپ به دیوار.

انواع کابل شبکه چیست ؟

توضیح انواع کابل شبکه

۱. کابل‌های باریک و فوق باریک:
این نوع کابل‌ها دارای قطری کمتر از کابل‌های استاندارد Cat6 هستند. استفاده از مس چهار جفته با سیم‌های باریک باعث افزایش جریان هوا در محیط‌های شلوغ می‌شود و در نتیجه کمک می‌کند تا قطعات خنک نگه‌داشته شوند. طراحی باریک همچنین باعث می‌شود که کابل سبک‌تر و راحت‌تر در قفسه‌ها و سینی‌های کابل نصب شود.

۲. کابل‌های تخت:
این نوع کابل‌ها از طریق وجود ویژگی‌های خاص برای موارد خاص مفید هستند. کابل‌های فلت خوبی در انتقال گرما عمل می‌کنند و بارهای فیزیکی را به صورت یکنواخت بر روی کابل توزیع می‌کنند. آنها همچنین فقط در راستای صاف خم می‌شوند و از این جهت کاربردهایی مانند نصب زیر فرش و پشت قرنیز ایده‌آل هستند.

۳. کابل‌های مفتولی:
این نوع کابل‌ها به صورت رشته‌ای یا سیم جامد وجود دارند. کابل‌های مفتولی از یک سیم مسی جامد برای هر هادی استفاده می‌کنند و این باعث می‌شود که آنها برای کاربردهای سیم کشی ساخت یافته مناسب باشند.

۴. کابل‌های زرهی:
این نوع کابل‌ها دارای یک روکش بیرونی از پلی‌یورتان ترموپلاستیک (TPU) هستند که به دلیل استحکام، انعطاف پذیری و مقاومت برش/سایش شناخته شده است. کابل‌های زره‌دار برای کاربردهای خارج از منزل و محیط‌هایی که کابل ممکن است به طور بالقوه خرد یا بریده شود، توصیه می‌شوند.

۵. کابل کراس‌اوور:
دو استاندارد سیم‌کشی برای اتصالات RJ45 وجود دارد که به آنها T568A و T568B می‌گویند. تفاوت در انتساب پین برای جفت سبز و نارنجی است. هر دو استاندارد کار می‌کنند اما استفاده از T568A در حال حاضر در دولت ایالات متحده به عنوان استاندارد اجباری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

T568A-T568B-کابل کشی

T568A-T568B-کابل کشی

 

پینسیگنالT568AT568B
1TX+سفید/سبزسفید/نارنجی
2TX-سبزنارنجی
3RX+سفید/نارنجیسفید/سبز
4TRD2+آبیآبی
5TRD2-سفید/آبیسفید/آبی
6RX-نارنجیسبز
7TRS3+سفید/قهوه ایسفید/قهوه ای
8TRS3-قهوه ایقهوه ای

 

دوشاخه‌های ماجولار یا کانکتورهای 8 پین RJ45 دارای دو الگوی سیم‌کشی مختلف هستند که به نام‌های T568A و T568B شناخته می‌شوند.

کابل‌هایی که در یک طرف از آنها از سیم‌کشی T568A و در طرف دیگر از T568B استفاده می‌شود، به عنوان کابل‌های متقاطع شناخته می‌شوند. با مقایسه ترتیب سیم‌ها در هر سر، می‌توانید کابل متقاطع را تشخیص دهید. اگر ترتیب سیم‌ها در هر سر یکسان باشد (به‌غیر از اینکه از کدام پیکربندی پین استفاده شده باشد)، کابل “مستقیم” است. اگر ترتیب سیم‌ها متفاوت باشد، کابل متقاطع است.

امروزه، بیشتر سوئیچ‌ها و روترهای اترنت دارای ویژگی به نام auto-MDIX هستند که می‌تواند نوع پورت یا کابل (متقاطع یا مستقیم) متصل شده را تشخیص دهد و پین‌های ارسال و دریافت را بر اساس آن تعویض کند و نیاز به سیم‌کشی متقاطع را از بین ببرد.


گیج کابل شبکه چیست ؟

توضیح انواع کابل شبکه

یکی از عواملی که محدوده طول و سرعت انتقال داده‌های کابل اترنت را مشخص می‌کند، اندازه سیم آن است. وقتی جریان الکتریکی از طریق سیمی که نازک‌تر است منتقل می‌شود، با مقاومت بیشتری مواجه می‌شود. هر چه قطر سیم بزرگ‌تر باشد، عبور الکترون‌ها از آن آسان‌تر است، که به معنای مقاومت کمتر، تلفات کمتر در سیگنال و فاصله انتقال بیشتر است.

قطر یا گیج هادی کابل با استفاده از اندازه‌گیری استانداردی به نام اندازه سیم سنج آمریکایی (AWG) اندازه‌گیری می‌شود. به عنوان مثال، یک هادی جامد با گیج 24 AWG دارای قطر 0.0201 اینچ است. همچنین، یک هادی با گیج 28 AWG دارای قطر 0.0126 اینچ است که تقریباً نصف اندازه هادی 24 AWG است. در واقع، هرچه گیج AWG کوچک‌تر باشد، قطر سیم بزرگ‌تر است.

 

نوع کابلسنج معمولیقطر (اینچ)قطر (میلی متر)
Cat822 AWG0.02530.6438
Cat6/Cat6a23 AWG0.02260.5733
Cat5e24 AWG0.02010.5106
Slim Cat628 AWG0.01260.3211
Cat6 فوق العاده باریک32 AWG0.00800.2019

گیج رسانا بر عملکرد کابل تأثیر می‌گذارد، اما معمولاً اهمیت زیادی ندارد. عواملی مانند شیلدینگ و سرعت پیچش، تأثیر بیشتری بر قدرت و کیفیت سیگنال دارند.


نرخ پیچش کابل شبکه چیست ؟

توضیح پیچش کابل شبکه

آیا تا به حال به این فکر افتاده‌اید که چرا کابل اترنت از جفت سیم‌های پیچ خورده استفاده می‌کند؟ در زمانهای اولیه، خطوط تلفن به دلیل حضور سیم‌های الکتریکی مختلفی که اغلب از یکپارچگی برق استفاده می‌کردند، به تداخل حساس بودند. مهندسان فهمیدند که با جابجایی سیم‌ها در دو جفت (یعنی سمت چپ به سمت راست و بالعکس) می‌توانند از تداخل جلوگیری کنند. این تکنیک اولین استفاده از پیچش بود، با اما با سرعت پیچش کمی، تقریباً هر شش دور در مایل.

در سال 1881، مخترعانی همچون اسکاتسمن و الکساندر گراهام بل، بنیانگذار AT&T، از همین روش برای ساختن اولین جفت سیم‌های پیچ خورده استفاده کردند. در اوایل قرن بیستم، کابل‌های جفت سیم‌های پیچ خورده به طور گسترده در خطوط تلفن برای انتقال سیگنال‌ها استفاده می‌شدند.

نرخ پیچش

نرخ پیچش

 

امروزه، چرخاندن جفت هادی یک روش متداول برای کاهش تداخل سیگنال و بهبود عملکرد کابل است. سرعت پیچش یا “پیچ” معمولاً به عنوان تعداد دور پیچش در هر اینچ یا سانتی‌متر اندازه گیری می‌شود.

تعیین نرخ پیچش در استانداردهای کابل مانند IEEE یا TIA مشخص نشده است و بسته به تصمیمات سازنده متغیر است. به طور معمول، کابل‌های Cat5e دارای نرخ پیچش 4-5 دور در هر اینچ هستند، در حالی که کابل‌های Cat6 دارای سرعت پیچش 5 یا بیشتر در هر اینچ هستند. به منظور کاهش بیشتر تداخل، همه جفت‌های هادی در یک کابل ممکن است نرخ پیچش متفاوتی داشته باشند.

 


رتبه بندی روکش کابل شبکه چیست ؟

توضیح رتبه بندی روکش کابل شبکه

روکش ها هادی کابل را در برابر آسیب‌های فیزیکی، رطوبت، و اشعه ماوراء بنفش محافظت می‌کنند. هنگام نصب کابل در دیوارها، سقف‌ها، و زیرزمین‌ها، استفاده از کابل‌هایی که الزامات کد محلی را رعایت می‌کنند (معمولاً بر اساس کد ملی برق NFPA) بسیار مهم است. سه دسته اصلی برای رتبه بندی روکش ها وجود دارد: رایج، رایزر، و پلنوم.

جدول توضیح رتبه بندی روکش کابل شبکه

رتبه بندی ژاکتشرحبرنامه هاجایگزین قابل قبول
CM/CMGارتباطات، هدف عمومیکابل های وصله.
کابل داخل اتاق اجرا می شود.
برای استفاده در رایزرها و پلنوم نیست.
CMR، CMP
رایزر (CMR)ارتباطات، رایزر
رایزر یک فضای عمودی است، معمولاً در داخل دیوارها و بین طبقات
نصب درون دیواری
ممکن است به دلیل شرایط بیمه یا قرارداد
CMP
پلنوم (CMP)ارتباطات، پلنوم
پلنوم فضایی در بالا و پایین طبقات است که معمولاً توسط کانال های گرمایش و تهویه مطبوع اشغال می شود
مجرای هوا و پلنوم در بالا و پایین طبقات.
ممکن است به دلیل بیمه یا بندهای قراردادی مورد نیاز باشد.
در فضای باز (CMX)در فضای باز
LDPE (پلی اتیلن با چگالی کم)
نصب خارجی.
دفن شده یا در معرض رطوبت یا نور UV.
کابل تا 50 فوت کار می کند.

برنامه‌های کاربردی خاص کابل شبکه چیست ؟

توضیح برنامه های کاربردی کابل شبکه :

تغذیه از طریق اترنت (PoE)

توانایی PoE به ما این امکان را می‌دهد که هم برق و هم داده‌ها را از طریق یک کابل کشی مشترک ارسال کنیم. این ویژگی برای ارتباط دادن دستگاه‌های IP مانند دوربین‌های امنیتی، دستگاه‌های کنترل دسترسی، نقاط دسترسی بی‌سیم (WAP)، حسگرها و سیستم‌های روشنایی که به برق DC و اتصال داده شبکه نیاز دارند، بسیار مفید است. این ویژگی به شما اجازه می‌دهد تا دستگاه‌ها را در هر مکانی که نیاز دارید نصب کنید، بدون اینکه نگران دسترسی به برق معمولی باشید.

کاربردهای توان محدود (LP)

UL یک استاندارد توان محدود برای برنامه‌های Power-over-Ethernet (PoE) ارائه کرده است. عبارت LP که برای اولین بار در سال 2015 معرفی شد، نشان می‌دهد که یک کابل تحت “بدترین شرایط معقول نصب” آزمایش شده است و می‌تواند جریان اعلام شده را بدون اینکه از درجه حرارت کابل فراتر رود، حمل کند. انتخاب LP به ویژه در برنامه‌های PoE++ که توانایی تامین بیش از 60 وات را دارند، بسیار حیاتی است.

کابل اوت دور

کابل اترنت CMX دارای یک ژاکت بیرونی است که ضد آب است و مقاومت خوبی در برابر خشک شدن و ترک خوردن پس از باران یا قرار گرفتن طولانی‌مدت در معرض نور خورشید دارد. می‌توانید این کابل را بدون نیاز به مجرا در زیر زمین دفن کنید. همچنین، در نظر داشته باشید که از کانکتورها و هودهایی با رتبه IP68 استفاده کنید.

فضاهای پلنوم و رایزر

فضای پلنوم معمولاً بالای سقف یا پایین آن در ساختمان قرار دارد و به منظور ایجاد مسیر برای بازگشت هوا به سیستم HVAC ساختمان استفاده می‌شود. رایزر یک محور عمودی بین طبقات برای سیم‌کشی برق، لوله‌های آب و کابل‌های صوتی یا داده است. در صورت حادثه آتش‌سوزی، بسیار مهم است که کابل‌کشی در این مناطق باعث گسترش دود و دود سمی نشود.

در هنگام انتخاب کابل برای عبور از فضای پلنوم یا رایزر، به دنبال محصولاتی با رتبه بندی ژاکت CMP (پلنوم) یا CMR (رایزر) باشید. این کابل‌ها در مقایسه با کابل‌های با رتبه CM یا CMG مقاومت بیشتری در برابر آتش دارند و دود سمی کمتری تولید می‌کنند. در ایالات متحده، دستورالعمل‌های کد ملی برق (NEC) NFPA نیاز به کابل‌کشی با رتبه CMP یا CMR برای فضای پلنوم یا رایزرها را تحت الزام قرار داده‌اند و انطباق ممکن است یک الزام قراردادی یا قانونی باشد. از آنجایی که کابل‌های CMP مقاومت بیشتری در برابر آتش دارند، می‌توانید از CMP در رایزرها استفاده کنید اما نمی‌توانید از کابل CMR در فضای پلنوم استفاده کنید.

کابل‌های ضد باکتری شبکه چیست ؟

توضیح کابل ضد باکتری شبکه : ژاکت روی این کابل‌ها از یک ماده ضد باکتری تهیه شده است که در مقابل اکثر باکتری‌ها موثر است. این ویژگی این کابل‌ها را به یک راه‌حل ایده‌آل برای کاربردهایی با لمس بالا و در محیط‌هایی که عفونت باکتریایی مشکلی است، مانند مراکز پزشکی، مدارس، صنایع تولیدی و رستوران‌ها/آشپزخانه‌ها تبدیل کرده است.

نتیجه توضیح کابل شبکه

در نتیجه، کابل‌های شبکه به عنوان ستون فقرات شبکه‌های مدرن عمل می‌کنند و انتقال یکپارچه داده‌ها را در شبکه‌های محلی (LAN) و فراتر از آن تسهیل می‌کنند. تطبیق پذیری، قابلیت اطمینان و مقرون به صرفه بودن آنها را به اجزای ضروری در محیط های مسکونی و تجاری تبدیل می کند. با درک انواع مختلف کابل‌های شبکه، مانند Cat5e، Cat6، و Cat7، کاربران می‌توانند کابل مناسب را برای رفع نیازهای شبکه‌ای خاص خود انتخاب کنند، چه برای مرور اینترنت اولیه یا انتقال داده با سرعت بالا. به‌علاوه، پیشرفت‌ها در فناوری کابل شبکه همچنان مرزهای سرعت و عملکرد را پیش می‌برد و تضمین می‌کند که شبکه‌ها می‌توانند با نیازهای روزافزون فضای دیجیتال امروزی سازگاری داشته باشند. کابل‌های شبکه از اتصال دستگاه‌ها در خانه‌ها گرفته تا ایجاد زیرساخت‌های قوی در کسب‌وکارها، نقشی حیاتی در اتصال ما در عصر دیجیتال دارند.


سوالات متداول

تفاوت Cat5 و Cat6 چیست؟

کابل های Cat6 و Cat6a گران تر از Cat5e هستند، بنابراین مهم است که بدانید برای پول خود چه چیزی به دست می آورید. برای کابل های تا 50 فوت، Cat6 قادر به سرعت 10 گیگابیت در ثانیه در مقابل 1 گیگابیت بر ثانیه برای Cat5e است. برای دویدن طولانی تر، Cat5e و Cat6 باید عملکرد مشابهی داشته باشند.

آیا باید از Cat5e به Cat6 ارتقاء دهم؟

ارتقاء به Cat6 در صورتی منطقی است که تجهیزات در هر دو طرف دارای سرعت 10 گیگابیت در ثانیه باشند. به عنوان مثال، اتصالات شبکه اصلی بین سوئیچ ها، روترها یا پل ها از پهنای باند بالاتر بهره می برند.

آیا کابل های Cat8 ارزش پول اضافی را دارند؟

Cat8 برای ارتباطات سوئیچ به سوئیچ در شبکه های 25G و 40G طراحی شده است. پروژه های مسکونی و تجاری خارج از مرکز داده بهتر است از کابل Cat6a استفاده کنند. نه تنها هزینه کمتری دارد، بلکه نصب آن آسانتر و سریعتر است.

آیا می توانید کابل Cat5 و Cat6 را در یک شبکه ترکیب کنید؟

هیچ مشکلی در مخلوط کردن کابل Cat5e و Cat6 در یک شبکه وجود ندارد تا زمانی که یک گلوگاه ایجاد نکنید. از Cat6 در بخش هایی از شبکه خود که انتقال سریع داده مهم است، مانند بین سوئیچ و روتر استفاده کنید.

آیا همه کابل های Cat6 یکسان هستند؟

تمام کابل های با کیفیت خوب که توسط سازنده تست شده و برای پهنای باند و نرخ داده مشخصی تست شده اند، اساسا یکسان هستند. کابل شیلددار Cat6 و Cat6a عملکرد بهتری نسبت به بدون محافظ به شما می‌دهد، به‌ویژه زمانی که کابل‌ها باید در نزدیکی خطوط برق یا تجهیزات الکتریکی بزرگ اجرا شوند.

آیا کابل های ارزان قیمت به همین خوبی کار می کنند؟

در یک کلام، نه. کابل‌های دسته‌بندی از مس جامد یا رشته‌ای ساخته می‌شوند، اما برخی از شرکت‌ها نسخه‌های ارزان‌قیمت ساخته شده با آلومینیوم روکش مس (CCA)، یک هادی آلومینیومی که با مس روکش شده است، می‌فروشند. تولید این کابل ها ارزان تر است اما منجر به کابل ضعیف تری می شود که عملکرد خوبی ندارد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید