آموزش, زیرساخت شبکه, شبکه, فناوری, کابل شبکه

معرفی رک سرور و رک شبکه

تفاوت رک سرور و شبکه

معرفی رک سرور و شبکه

رک شبکه، یا همان قفسه شبکه با عناوین مختلف شناخته می‌شود، یک فریم فلزی است که برای نگه‌داری و سازماندهی دستگاه‌های سخت‌افزاری متعدد شبکه‌ها و سرورها استفاده می‌شود. این اصطلاح به صورت تخصصی به قفسه‌ای اشاره دارد که این نوع تجهیزات سخت‌افزاری را در خود جای‌می‌دهد.

نصب یک رک شبکه شامل نگه‌داری برخی از سرورها و سایر سیستم‌های رایانه‌ای است، ولی برخی از این رک‌ها برای نگه‌داشتن دستگاه‌های خاص طراحی شده‌اند. قفسه با استفاده از تکنولوژی‌های ایمن‌سازی مختلف، شامل براکت‌ها، پیچ و مهره‌ها و دیگر سخت‌افزارهای قفسه، برای نگه‌داشتن تجهیزات در محل خود به‌کار می‌رود.

علاوه بر این، می‌توان با استفاده از انواع مختلفی از ریل‌ها و قفسه‌ها، مانند ریل سوئیچ و قفسه سوئیچ، این تجهیزات را نصب کرد. تجهیزات موجود در رک شبکه این امکان را دارند که انواع مختلفی از تجهیزات را در خود جای دهند. این تجهیزات شبکه در واقع، یک اصطلاح جمع‌بندی‌کننده است که انواع مختلف فناوری مربوط به شبکه را شامل می‌شود. در ادامه، به برخی از این دستگاه‌ها اشاره می‌شود.

رک یک قاب فلزی است که برای نصب تجهیزات الکترونیکی مختلف مانند سرورها، سوئیچ‌ها، روترها و سایر دستگاه‌های شبکه استفاده می‌شود. رک به چندین دستگاه اجازه می دهد تا به صورت عمودی روی هم قرار گیرند تا فضای کف در مراکز داده و اتاق های سرور صرفه جویی شود.

دو نوع اصلی از رک ها وجود دارد – رک های سرور و رک های شبکه. اگرچه ممکن است شبیه به هم به نظر برسند، اما تفاوت‌های کلیدی بین این دو وجود دارد.

سرور رک چیست؟

یک رک سرور برای نگهداری سرورها و تجهیزات مرتبط طراحی شده است. سرورها کامپیوترهایی هستند که خدمات ارائه می دهند و منابع شبکه را برای مشتریان مدیریت می کنند. برخی از نمونه های رایج عبارتند از سرورهای وب، سرورهای ایمیل، سرورهای پایگاه داده و غیره.

قفسه‌های سرور دارای ریل‌های نصب، قفسه‌ها و قابلیت‌های خنک‌کننده اضافی برای قرار دادن سرورهایی هستند که تمایل به تولید گرمای بیشتری دارند. آنها به نوارهای برق اضافی یا PDU (واحد توزیع برق) مجهز هستند تا توان کافی برای چندین سرور را فراهم کنند. بازوهای مدیریت کابل و سازمان دهنده های کابل عمودی برای اجرای منظم تمام کابل های لازم در پشت استفاده می شوند.

رک‌های سرور در عرض‌های استاندارد مانند 19 اینچ عرضه می‌شوند، اما دارای عمق‌های متفاوتی مانند 600 میلی‌متر، 800 میلی‌متر یا 1000 میلی‌متر برای نگهداری انواع مختلف سرورهای rackmount هستند. ارتفاع رک سرور معمولی 42U و 48U است که به ترتیب 78.75 اینچ و 84 اینچ فضای قابل استفاده برای نصب عمودی را فراهم می کنند. اکثر سرورهای با اندازه کامل دارای ارتفاع 2U یا 4U هستند.

رک شبکه چیست؟

یک رک شبکه برای نصب تجهیزات شبکه مانند سوئیچ ها، روترها، پچ پنل ها، فایروال ها و غیره طراحی شده است. این دستگاه ها نسبت به سرورها حجم کمتری دارند و گرمای کمتری تولید می کنند.

قفسه‌های شبکه دارای درب‌های سوراخ‌دار و پانل‌های جانبی هستند تا جریان هوا از جلو به عقب را فراهم کنند. آنها به مدیر کابل های عمودی و افقی مجهز هستند تا کابل ها را به طور مرتب هدایت کنند. رک های شبکه همچنین دارای پاور استریپ های فراوان هستند اما به اندازه رک های سرور به برق نیاز ندارند.

قفسه های شبکه استاندارد 19 اینچ عرض دارند اما عمق آن می تواند از 300 میلی متر برای قفسه های دیواری تا 800 میلی متر برای قفسه های روی زمین متفاوت باشد. ارتفاعات رایج 42U، 45U و 48U هستند. دستگاه های شبکه معمولاً 1U یا 2U فضای عمودی را اشغال می کنند.

تفاوت آشکار بین رک سرور و رک شبکه

رک سرور و رک شبکه هر دو برای نگهداری تجهیزات مختلف مانند سرورها، مانیتورها، استوریج، پچ پنل، و کابل ها طراحی شده‌اند. هدف اصلی از رک سرور، نگهداری و مدیریت سرورها و تجهیزات مرتبط با آنان است، در حالی که رک شبکه برای حفاظت از تجهیزات شبکه از قبیل پچ پنل و کابل ها طراحی شده است.

طراحی هر دو نوع رک به گونه‌ای است که دسترسی به کابل ها آسان باشد و از لحاظ ارتفاع یکسان هستند. با این حال، مشخصه‌ی تمایز آنها در عمق آنها می‌باشد. رک سرور به دلیل نیاز به فضای بیشتر برای سرورها و تجهیزات پرشده، دارای عمق بیشتری است نسبت به رک شبکه که بیشتر برای نگهداری تجهیزات شبکه که فضای کمتری اشغال می‌کنند، طراحی شده است.

رک سرور و رک شبکه دو نوع تجهیزات مختلف هستند که برای استفاده در محیط‌های مختلف شبکه‌های کامپیوتری طراحی شده‌اند. در ادامه، تفاوت‌های آشکار بین رک سرور و رک شبکه را توضیح می‌دهم:

 1. مصرف برق و حرارت:

  • رک سرور: اصطلاحاً به عنوان “دیتا سنتر” هم شناخته می‌شود و بیشتر برای نگهداری و مدیریت تجهیزات سرور استفاده می‌شود. این رک‌ها معمولاً تجهیزات پرمصرف برق هستند و به دلیل گرمای تولید شده نیاز به سیستم خنک‌کننده دارند.
  • رک شبکه: بر خلاف رک سرور، رک شبکه برای نگهداری تجهیزات شبکه مانند سوئیچ‌ها و روترها طراحی شده است. این تجهیزات معمولاً مصرف برق کمتری دارند و نیاز به سیستم خنک‌کننده کمتری دارند.
 2. تجهیزات نصب شده:

  • رک سرور: در این رک‌ها، تجهیزات مانند سرورها، ذخیره‌سازها و تجهیزات پرپهنای باند (مانند سوئیچ‌های بالا پهنای باند) نصب می‌شوند.
  • رک شبکه: تجهیزات شبکه مانند سوئیچ‌ها، روترها، فایروال‌ها و تجهیزات مدیریت شبکه در این رک‌ها قرار دارند.
 3. استفاده نهایی:

  • رک سرور: برای نگهداری و مدیریت تجهیزات مرتبط با پردازش داده‌ها و اجرای برنامه‌ها استفاده می‌شود.
  • رک شبکه: برای نگهداری و مدیریت تجهیزات مرتبط با ارتباطات شبکه و انتقال داده‌ها استفاده می‌شود.

در کل، رک سرور و رک شبکه به تفاوت‌های مهمی در طراحی و کاربرد تجهیزاتی که در آنها نصب می‌شوند، دست می‌دهند.

 

در حالی که رک های سرور و رک های شبکه اهداف متفاوتی را انجام دارند، تفاوت های قابل مشاهده ای وجود دارد:

 • عمق – قفسه های سرور برای قرار دادن سرورهای بزرگ عمیق تر هستند. آنها در اعماق 800 میلی متر یا 1000 میلی متر می آیند. قفسه های شبکه دارای عمق کم تری مانند 300 میلی متر یا 600 میلی متر هستند تا با تجهیزات شبکه سازگار شوند.
 • لوازم جانبی – رک های سرور دارای مدیریت کابل، نوارهای برق و فن های خنک کننده بیشتر برای سرورها هستند. رک های شبکه دارای لوازم جانبی کافی اما کمتر هستند.
 • محدودیت وزن – رک های سرور از وزن بیشتری پشتیبانی می کنند – تا 1000 کیلوگرم پویا و 3000 کیلوگرم وزن ثابت. رک های شبکه ممکن است فقط حدود 250 کیلوگرم را پشتیبانی کنند.
 • درها – قفسه‌های سرور ممکن است برای جریان هوای بهتر درب‌های دارای تهویه به جای سوراخ‌دار باشند. رک های شبکه دارای سوراخ های بیشتر و دسترسی باز هستند.
 • قیمت – رک های سرور به دلیل ساختار و لوازم جانبی محکم تر، قیمت بیشتری نسبت به رک های شبکه دارند. یک رک سرور 42U ممکن است 1000 دلار قیمت داشته باشد در حالی که یک رک شبکه ممکن است فقط 500 دلار قیمت داشته باشد.

بنابراین به طور خلاصه، در حالی که شباهت های سطحی وجود دارد، رک های سرور بیشتر نیازهای سرورهای سنگین و پرقدرت را برآورده می کنند در حالی که رک های شبکه برای تجهیزات شبکه سبک تر بهینه شده اند.

 

 

 

رک شبکه

رک شبکه

 

 

 

 

آیا می توان به جای رک سرور از رک شبکه استفاده کرد و بالعکس؟

در حالی که توصیه نمی شود، می توان از یک رک شبکه برای سرورها و یک رک سرور برای تجهیزات شبکه در برخی حالات استفاده کرد:

استفاده از رک شبکه برای سرورها

 • برای سرورهای برنامه 1U که به منابع زیادی نیاز ندارند، یک رک شبکه ممکن است به خوبی کار کند.
 • اگر فقط چند سرور دارید و استفاده کم است، یک رک شبکه قوی می تواند آن را پشتیبانی کند.
 • اگر در اتاق سرور خود محدودیت فضایی دارید، می توان از رک های شبکه کم عمق استفاده کرد.
 • کسب و کارهای کوچک با بودجه محدود ممکن است در ابتدا چاره ای جز استفاده از رک شبکه نداشته باشند.

با این حال، خنک کننده و مدیریت کابل کمتر از حد مطلوب خواهد بود. اگر چندین سرور پر انرژی را در یک رک شبکه جمع کنید، ممکن است قدرت کافی نباشد.

استفاده از رک سرور برای تجهیزات شبکه

 • اگر برای دستگاه هایی مانند سوئیچ ها با کابل کشی طولانی به عمق اضافی نیاز دارید.
 • اگر می خواهید قابلیت ارتقا در آینده در نهایت از سرورها پشتیبانی شود.
 • اگر معامله خوبی با یک رک سرور دست دوم دریافت می کنید و می خواهید آن را تغییر کاربری دهید.
 • برای زیبایی و سازگاری بهتر اگر قبلاً از رک های سرور استفاده می کنید.

با این حال، این یک اضافه وزن خواهد بود و شما برای محدودیت وزن و لوازم جانبی غیر ضروری هزینه خواهید کرد. همچنین گزینه های مدیریت کابل ممکن است بیش از حد باشد.

بنابراین به طور خلاصه، اگرچه ایده آل نیست، اما در استفاده از رک شبکه برای سرورها انعطاف پذیری وجود دارد و بالعکس اگر شرایط لازم باشد. اما پایبندی به هدف مورد نظر بهترین نتایج را به همراه دارد.

در مورد مزیت های رک و سرور شبکه چه چیزی می توانیم ذکر کنیم؟

مزایای استفاده از رک سرور

 • برای نگهداری امن سرورهای سنگین طراحی شده است.
 • مدیریت عالی کابل و جریان هوا باعث خنک شدن بهتر می شود.
 • گزینه های برق انعطاف پذیر با PDU ها و قابلیت افزودن نوارهای بیشتر.
 • دسترسی آسان تر به قطعات به دلیل ریل های کشویی.
 • حفاظت بیشتر از سرورهای ارزشمند به دلیل ساخت محکم.
 • ساخته شده برای جلوگیری از هرگونه مشکل سازگاری.
 • عرض استاندارد 19 اینچی یافتن لوازم جانبی/قطعات سازگار را آسان می کند.
 • در صورت نیاز به گسترش زیرساخت سرور خود به خوبی مقیاس می شود.
 • کاستورهای غلتکی امکان تحرک را می دهند (برای قفسه خالی).
 • ظاهری مرتب و حرفه ای دارد.

مزایای استفاده از رک شبکه

 • به فضای کمتری نسبت به رک سرور نیاز دارد.
 • هزینه ارزان تر در مقایسه با رک سرور با اندازه مشابه.
 • سوراخ ها امکان تهویه مناسب تجهیزات شبکه را فراهم می کنند.
 • دسترسی آسان تر به پورت ها و کابل ها به دلیل طراحی باز.
 • درهای مشبک قابلیت دید نشانگرهای LED را روی تجهیزات فراهم می کنند.
 • پانل های جانبی را می توان برای امنیت در صورت نیاز قفل کرد.
 • گزینه های نصب شده روی دیوار برای فضاهای محدود موجود است.
 • نصب آسان یا در صورت نیاز جابجایی.
 • در صورت نیاز وسایل غیرقابل نصب را در قفسه ها قرار می دهد.
 • موجود با چرخ برای تحرک (روی قفسه خالی).

بنابراین به طور خلاصه، رک های سرور محیط ایده آلی را برای سرورها فراهم می کنند در حالی که رک های شبکه انعطاف پذیری را با هزینه کمتر برای تجهیزات شبکه ارائه می دهند. انتخاب بستگی به تجهیزات در حال نصب و سطح ویژگی های قفسه مورد نیاز دارد.

تفاوت آشکار بین رک سرور و رک شبکه چیست؟

تفاوت آشکار بین رک سرور و رک شبکه در این است که رک سرور برای نگهداری سرور و تجهیزات جانبی آن، از جمله مانیتور و استوریج، طراحی شده است. در حالی که رک شبکه به منظور محافظت از تجهیزات شبکه از قبیل پچ پنل و کابل به کار می‌رود. طراحی رک شبکه به گونه‌ای است که دسترسی به کابل‌ها به سهولت امکان‌پذیر باشد، تا افراد مسئول بتوانند به راحتی تغییرات و نگهداری‌های لازم را انجام دهند.

علاوه بر این تفاوت اساسی، هرکدام از این رک‌ها ویژگی‌ها و قابلیت‌های خود را دارند. به عنوان مثال، رک سرور معمولاً با فضای بیشتری برای نگهداری تجهیزات سروری که نیاز به پردازش قدرتمند دارند، طراحی می‌شود. از طرف دیگر، رک شبکه با توجه به نیازهای ارتباطی، محیط‌ها و نقاط دسترسی به کابل‌ها طراحی می‌شود.

در نتیجه، این دو نوع رک با توجه به نقش و کاربردهای خود، در سازمان‌ها بر اساس نیازها و اهداف خاص طراحی و استفاده می‌شوند تا به بهترین شکل ممکن تجهیزات مرتبط را نگهداری و مدیریت کنند.

برای جمع بندی، برخی از تفاوت های آشکار کلیدی بین رک های سرور و شبکه عبارتند از:

 • عمق – رک های سرور در مقایسه با رک های شبکه (400-600 میلی متر) عمق بیشتری دارند (800mm یا 1000mm).
 • ظرفیت وزن – رک های سرور از وزن بیشتری پشتیبانی می کنند، حدود 1000 کیلوگرم پویا و 3000 کیلوگرم استاتیک. رک های شبکه ممکن است فقط 200-250 کیلوگرم را پشتیبانی کنند.
 • لوازم جانبی – رک های سرور شامل لوازم جانبی بیشتری مانند بازوهای مدیریت کابل، فن های خنک کننده، نوارهای برق اضافی و غیره هستند. رک های شبکه دارای لوازم جانبی کمتری هستند.
 • ریل های نصب – رک های سرور دارای ریل های کشویی کامل هستند تا به کل شاسی دسترسی داشته باشید. رک های شبکه ممکن است دارای براکت های L ساده باشند.
 • درها – درهای قفسه سرور در صورت وجود هواگیری می شوند تا جریان هوا از جلو به عقب امکان پذیر شود. قفسه های شبکه دارای درهای مشبک سوراخ دار هستند.
 • قیمت – رک های سرور به دلیل ساخت و ساز قوی معمولاً بیشتر از رک های شبکه هزینه دارند.
 • هدف – رک های سرور برای نصب سرور بهینه شده اند در حالی که رک های شبکه برای تجهیزات شبکه طراحی شده اند.

بنابراین در حالی که آنها در ظاهر مشابه به نظر می رسند، رک های سرور نیازهای خاص سرورها را بهتر برآورده می کنند، در حالی که رک های شبکه با هزینه کمتر پشتیبانی کافی برای تجهیزات شبکه ارائه می دهند.

در خرید رک سرور و شبکه به چه نکاتی باید توجه کرد؟

هنگام سرمایه گذاری در رک سرور:

بودجه و نیاز

 • از چندین برند قیمت بگیرید و ویژگی های مناسب را بر اساس نیازهای فعلی به جای سرمایه گذاری بیش از حد خریداری کنید.

حمایت کردن

 • به عواملی مانند دوره گارانتی، در دسترس بودن قطعات یدکی/لوازم جانبی و سطح اسناد/منابع ارائه شده توجه کنید.

ابعاد قفسه

 • فضای کف را از قبل اندازه گیری کنید. از عمق و ارتفاع مناسب برای سرورها اطمینان حاصل کنید.
 • برای سازگاری با عرض استاندارد 19 اینچی بروید. شامل نیازهای توسعه آینده

قفسه های دست دوم

 • مطمئن شوید که قفسه های استفاده شده از مدل های OEM اصلی هستند و دارای لوازم جانبی مانند درها / پانل های جانبی هستند.
 • قبل از خرید از نظر آسیب و خوردگی به طور کامل بررسی کنید.

امنیت

 • درب ها و پانل های جانبی قابل قفل شدن نصب ایمن قفسه ها روی زمین.
 • دوربین ها اگر قفسه در مکانی به راحتی قابل دسترسی باشد.

هنگام سرمایه گذاری در یک رک شبکه:

بودجه و نیاز

 • برای عمق و وزن غیرضروری بیش از حد هزینه نکنید. فقط وات کافی PDU بخرید.
 • قفسه ها/کشوها فقط در صورت نیاز برای نگهداری تجهیزات غیرقابل نصب.

اندازه

 • اندازه گیری ابعاد تجهیزات، شمارش U فضای مورد نیاز و محل قرارگیری هر کابل.
 • قفسه های دیواری اگر فضای کف بسیار محدود است. در غیر این صورت با یک ایستاده بروید.
 • مقداری فضای U را برای انعطاف پذیری توسعه آینده نگه دارید.

قفسه های دست دوم

 • مطمئن شوید که قفسه مورد استفاده محکم و بدون فرورفتگی است و دارای درهای جلو/عقب و پانل های جانبی است.
 • به دنبال هرگونه نشانه ای از زنگ زدگی یا تعمیرات انجام شده باشید. از قفسه هایی با لوازم جانبی گم شده خودداری کنید.

امنیت

 • درهای مشبک امکان دید را فراهم می کنند و از دسترسی جلوگیری می کنند. پانل های جانبی قفل شونده خوب هستند.
 • از درهای شیشه ای که ایمنی کمتری دارند خودداری کنید. شامل دوربین های نظارتی

ابعاد و اندازه

 • مساحت کف مخصوص قفسه را اندازه گیری کنید تا از عمق و عرض کافی اطمینان حاصل کنید.
 • هر گونه برآمدگی مانند مدیریت کابل یا PDU که ممکن است ردپای کلی را افزایش دهد، در نظر بگیرید.
 • از وجود فضای کافی در پشت برای دسترسی به کابل ها و اطراف قفسه برای دسترسی به تعمیر و نگهداری اطمینان حاصل کنید.
 • عرض استاندارد 19 اینچ برای یافتن لوازم جانبی و قطعات سازگار ایده آل است.

گنجایش وزنی

 • ظرفیت بار باید بیشتر از وزن کل تجهیزات نصب شده باشد.
 • ظرفیت بار دینامیک برای زمانی است که قفسه ها به اطراف جابجا می شوند یا تجهیزات به داخل و خارج از قفسه می لغزند.
 • ظرفیت بار استاتیک به وزنی اطلاق می شود که در حالت ثابت قفسه تحمل می شود. حداقل 20 درصد بافر را نگه دارید.

قفسه های دست دوم

 • هنگام سرمایه گذاری بر روی رک های سرور استفاده شده، آنها را به طور کامل برای هر گونه آسیب یا قطعات مفقود بررسی کنید.
 • عناصری مانند درها، پانل‌ها، ریل‌های نصب، مدیر کابل و غیره را بررسی کنید. مطمئن شوید که هیچ تعمیری انجام نشده است.
 • از قفسه هایی که زنگ زده اند یا از برندهای نامشخصی هستند که ممکن است پشتیبانی طولانی مدت نداشته باشند، خودداری کنید. قفسه های OEM معتبر ایده آل هستند.

امنیت

 • درهای جلو/عقب قفل شونده و پانل های جانبی به جلوگیری از دسترسی غیرمجاز کمک می کند.
 • اگر رک سرور به راحتی توسط دیگران قابل دسترسی باشد، ممکن است نظارت دوربین اضافی تضمین شود.
 • قفسه را به خوبی روی زمین محکم کنید تا از واژگونی جلوگیری شود. اقلام شکننده را در قسمت های پایینی قرار دهید.

 

 

 

 

رک سرور

رک سرور

 

 

 

 

در خرید رک سرور دست دوم و نو باید به چه نکاتی توجه کرد؟

هنگام سرمایه گذاری در یک رک سرور دست دوم:

 • برای هرگونه آسیب ساختاری مانند فرورفتگی، شکستگی یا جوش ناقص به دقت بررسی کنید. در صورت مشاهده هر گونه آسیب عمده رد کنید.
 • داخل و پشت قفسه را به طور کامل برای هرگونه زنگ زدگی/خوردگی که ممکن است در طول زمان آن را ضعیف کند بررسی کنید. از چنین قفسه هایی اجتناب کنید.
 • بررسی کنید که لوازم ضروری مانند درها یا پانل های جانبی وجود داشته و آسیب ندیده باشند. منابع شکسته ممکن است بعداً سخت باشد.
 • مطمئن شوید که تمام اجزای قاب و ریل‌های نصب، ساخته شده‌اند و نه جایگزین یا تعمیرات DIY.
 • مدیران کابل، پایه‌های PDU و پورت‌های تهویه هوا را برای اطمینان از قابلیت استفاده بررسی کنید.
 • برای بررسی وضعیت واقعی قفسه، تجهیزاتی که هنوز نصب شده اند را جدا کنید. بار تست شده قبل از خرید بهتر است.
 • فقط از مدیران تصفیه معتبر خرید کنید. برای جلوگیری از تقلبی، شماره سریال و برند را در برابر کاغذبازی تأیید کنید.

هنگام سرمایه گذاری در یک رک سرور جدید:

 • برای کیفیت و پشتیبانی بلندمدت یک برند تجاری معتبر را انتخاب کنید. از محصولات بی نام خودداری کنید.
 • استانداردهای صدور گواهینامه مانند ANSI/EIA-310 را در صورت نیاز سازمان خود مشخص کنید.
 • ارتفاع و عمق مناسب را بر اساس نیازهای فعلی و گسترش احتمالی آینده انتخاب کنید.
 • لوازم مورد نیاز را در خرید اولیه بگنجانید تا بعداً هزینه بیشتری پرداخت نکنید. موارد ضروری درها، کناره ها، مدیریت کابل است.
 • کیفیت ساخت کلی را ارزیابی کنید – ضخامت فلز، کیفیت جوش، رنگ و غیره. فولاد گیج سنگین تر بهتر است.
 • لوازم جانبی مانند ریل و پایه های دیواری را برای ساخت و ساز محکم و بدون لبه های تیز بررسی کنید.
 • ضمانت ها و گزینه های پشتیبانی مانند توانایی خرید قطعات جایگزین را بررسی کنید. حداقل 5 سال گارانتی توصیه می شود.
 • فقط از نمایندگی های مجاز خرید کنید. اطمینان حاصل کنید که اسناد و شماره سریال مناسب را برای مرجع پشتیبانی آینده دریافت می کنید.

نتیجه

رک‌های سرور و رک‌های شبکه اهداف مکملی دارند، حتی اگر در بیرون شبیه به هم به نظر برسند. قفسه‌های سرور پشتیبانی سنگینی را ارائه می‌کنند که به طور خاص برای سرورهای مسکن و نیازهای آن‌ها مانند سرمایش و کابل‌کشی طراحی شده است. قفسه های شبکه پشتیبانی کافی برای تجهیزات شبکه سبک تر را با هزینه کمتر ارائه می دهند.

هنگام سرمایه گذاری در قفسه ها، توجه به عواملی مانند ظرفیت بار، ابعاد، لوازم جانبی، کیفیت ساخت و پشتیبانی فروشنده مهم است. در حالی که رک های شبکه را می توان برای سرورهای سبک و بالعکس در شرایط خاص استفاده کرد، بهترین روش استفاده از رک های سرور برای سرورها و رک های شبکه برای دستگاه های شبکه است. این منجر به پشتیبانی بهینه، قابلیت توسعه آینده و ارزش برای پول می شود.


سوالات متداول

1. هدف اصلی رک سرور چیست؟

یک رک سرور برای قرار دادن و سازماندهی چندین سرور به شیوه ای فشرده و قابل دسترس در مراکز داده یا محیط های IT طراحی شده است.

2. یک رک شبکه چه تفاوتی با رک سرور دارد؟

یک رک شبکه به طور خاص برای سازماندهی تجهیزات شبکه مانند روترها و سوئیچ ها طراحی شده است، در حالی که رک سرور بر روی سرورهای میزبان تمرکز می کند. تفاوت اصلی در استفاده مورد نظر آنها نهفته است.

3. آیا می توان از رک شبکه به جای رک سرور استفاده کرد یا برعکس؟

در حالی که هر دو قفسه شباهت دارند، جایگزینی یکی با دیگری توصیه نمی شود. تغییرات طراحی به ترتیب نیازهای خاص سرورها و اجزای شبکه را برآورده می کند.

4. مزایای رک شبکه چیست؟

رک های شبکه در مدیریت کارآمد کابل، ساده سازی تعمیر و نگهداری و عیب یابی تجهیزات شبکه برتری دارند.

5. هنگام خرید رک برای زیرساخت فناوری اطلاعات چه فاکتورهایی را باید در نظر گرفت؟

بودجه، پشتیبانی، ابعاد مناسب، ویژگی های امنیتی و ظرفیت تحمل وزن را در نظر بگیرید. انتخاب خود را بر اساس نیازهای خاص محیط فناوری اطلاعات سازمان خود تنظیم کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید