دسته‌بندی نشده

نسل جدیدی از کابل ها و کانکتورهای شبکه

نسل جدید کابل ها و کانکتور ها

کابل‌های Cat6 و Cat6A امروزه برای برنامه‌های پرسرعت استفاده می‌شوند، اما Cat8 به زودی عرضه می‌شود.

در این مقاله به صورت کامل به نسل جدید کابل ها و کانکتور ها می پردازیم و هر نسل را برای شما توضیح می دهیم. با ما همراه باشید. کابل شبکه زرد آشنا در حال حاضر با ظهور فناوری های بی سیم کمتر رایج است. با این حال، شبکه برای شبکه های بی سیم پرسرعت حیاتی است. صنایعی مانند مراکز داده، تولید، بازی و ارتش برای اتصالات سریع و قابل اعتماد به شبکه متکی هستند. با افزایش سرعت داده، فناوری های کابل کشی جدید مانند Cat8 برای پاسخگویی به تقاضا در حال ظهور هستند.

 

کابل شبکه cat5e

کابل شبکه cat5e

 

کابل های شبکه توسط استاندارد مخابراتی ANSI-TIA-568 تنظیم می شوند که کابل ها، کانکتورها و سیستم های مورد استفاده در ساختمان های تجاری و دانشگاه ها را پوشش می دهد. این کابل‌ها ولتاژ پایینی دارند و از مجموعه‌های متعددی از سیم‌های مسی جفت تابیده محافظت‌شده تشکیل شده‌اند که به کاهش تداخل بین سیم‌ها کمک می‌کند. کابل های شبکه تک جفت (SPE) که در تنظیمات خودرو و صنعتی استفاده می شود، از یک جفت پیچ خورده استفاده می کنند.

هدف استاندارد ANSI-TIA ارائه مدیریت ساختمان با یک شبکه ارتباطی کاربردی است که 10 سال بین ارتقاءها دوام می آورد. با این حال، افزایش سریع سرعت داده، این بازه زمانی را کوتاه کرده است. هر دسته کابل متوالی سرعت انتقال و حداکثر پهنای باند را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. Cat3 که در دهه 1990 رایج بود، از سرعت 10 مگابیت بر ثانیه پشتیبانی می کرد اما اکنون برای هر چیزی فراتر از ارتباطات صوتی منسوخ شده است. دسته‌های فعال شامل Cat5، Cat5e، Cat6 و Cat6A هستند که Cat6 بر بسیاری از صنایع تسلط دارد.

برای پشتیبانی از این انتقال، تامین کنندگان کانکتور و کابل طیف گسترده ای از محصولات Cat6A را ارائه می دهند. به عنوان مثال، Neutrik’s etherCON Cat 6A یک سیستم اتصال دهنده مستحکم مبتنی بر RJ45 است که برای کاربردهای مختلف از جمله اتوماسیون کارخانه و رویدادهای AV مناسب است.

کانکتور های cat6

کانکتور های cat6

نسل جدید کابل ها و کانکتور ها RJ45

در جولای 2020، Würth Elektronik جک های جدید RJ45 را به عنوان بخشی از خط اتصالات جک ماژولار WR-MJ معرفی کرد. این جک ها برای استفاده در خطوط داده Cat6 طراحی شده اند و دارای طرح بندی 8P8C هستند. آنها در پیکربندی های افقی، عمودی و زاویه دار 47.5 درجه، با گزینه هایی برای محافظ و انگشتان تماس EMI ارائه می شوند. کنتاکت ها از آلیاژ مس با روکش طلایی انتخابی ساخته شده اند و مواد جداسازی دارای درجه بندی UL94 V-0 هستند. این جک ها همچنین با محصولات Cat5 سازگار هستند و انعطاف پذیری را برای تنظیمات مختلف ارائه می دهند.

 

کیستون شبکه

کیستون شبکه

 

نسل جدید کابل ها و کانکتور های cat7

کابل Cat7 توسط بسیاری از تامین کنندگان ارائه می شود، اما مهم است که توجه داشته باشید که توسط TIA/EIA تایید نشده است، که می تواند باعث سردرگمی شود. در حالی که نام آن نشان دهنده عملکرد برتر در مقایسه با کابل Cat6 است، Cat6A در واقع عملکرد مشابهی را ارائه می دهد و به دلیل تایید TIA/EIA به طور کلی برای اکثر برنامه ها انتخاب بهتری است. کابل های Cat7 و Cat7A گزینه های منحصر به فردی برای استفاده های تخصصی هستند. کابل های Cat7 از سرعت انتقال داده تا 10 گیگابیت بر ثانیه در فواصل تا 100 متر و فرکانس تا 600 مگاهرتز پشتیبانی می کنند. کابل های Cat7A از سرعت های بالاتر تا 40 گیگابیت بر ثانیه و فرکانس های تا 1000 مگاهرتز پشتیبانی می کنند. هر دو نوع کاملاً محافظ هستند و از کانکتورهای متفاوت از کانکتورهای اترنت استاندارد RJ45 استفاده می کنند. آنها معمولاً از کانکتورهای 8P8C یا کانکتورهای TERA استفاده می کنند که برای برنامه های خاص پخش و اشتراک کابل طراحی شده اند و در IEC 61076-3-104 استاندارد شده اند.

 

خروجی های Siemon Cat7A S-FTP TERA

خروجی های Siemon Cat7A S-FTP TERA

 

کابل شیلد Cat7 برای شرایطی که کاهش تداخل و نویز سیستم واقعا مهم است عالی است. معمولاً در تنظیمات پخش استفاده می شود، اما در مراکز داده و اتاق سرور نیز استفاده می شود. با این حال، برای اکثر موقعیت‌ها مانند مراکز داده و اتاق‌های سرور، Cat6A و کابل‌های جدیدتر Cat8 اغلب انتخاب‌های بهتری هستند. برای نیازهای اتوماسیون صنعتی، کابل های SPE با رابط های رابط جدیدتر مانند T1 راه حل های بهتری را ارائه می دهند.

 

کانکتور اترنت تک جفت صنعتی HARTING

کانکتور اترنت تک جفت صنعتی HARTING

 

جوناس دیکمن از توضیح داد: “SPE جایگزین اترنت سنتی با چهار یا هشت سیم نمی شود. در عوض، این یک توسعه اترنت برای اتوماسیون در سطح میدانی، برای صرفه جویی در فضا و وزن در راه آهن یا برای مسافت های طولانی در صنعت فرآیند است.” سخت گیری. “تصور اشتباهی در مورد اشتراک کابل وجود دارد، استفاده از زیرساخت هشت هسته ای برای چهار برابر SPE در یک کابل. در حالی که از نظر فنی در موارد خاص امکان پذیر است، عملی نیست. SPE به کابل های محافظ بهتری نیاز دارد، در حالت ایده آل حداقل Cat7، که نادر است. همچنین، اترنت گیگابیت از طریق SPE حداکثر طول 40 متر دارد، در حالی که اترنت استاندارد 10 گیگابیت بر ثانیه را در 100 متر ارائه می دهد. منطقی تر است که سطح میدان را با تغییر برنامه های BUS به SPE ارتقا دهید.”

نسل جدید کابل ها و کانکتور های cat8

حرکت به سطح بعدی: Cat8. این برای پشتیبانی از برنامه های IEEE 802.3bq 25G/40GBASE-T تا 30 متر طراحی شده است. کابل‌های Cat8 کاملاً مانند راه‌حل‌های Cat7 محافظت می‌شوند اما در ANSI/TIA-568-C.2-1 استاندارد شده‌اند و بالاترین عملکرد اترنت را برای ارتقای تنظیمات مسی بدون تغییر به فیبر ارائه می‌دهند. اگرچه این استاندارد در نوامبر 2016 منتشر شد، اما ما تازه شروع به دیدن طیف گسترده‌تری از کانکتورها و جک‌ها برای این نوع کابل کرده‌ایم.

جوناس دیکمن توضیح داد: “SPE جایگزین اترنت سنتی با چهار یا هشت سیم نمی شود. در عوض، این یک توسعه اترنت برای اتوماسیون در سطح میدانی، برای صرفه جویی در فضا و وزن در راه آهن یا برای مسافت های طولانی در صنعت فرآیند است.” سخت گیری. “تصور اشتباهی در مورد اشتراک کابل وجود دارد، استفاده از زیرساخت هشت هسته ای برای چهار برابر SPE در یک کابل. در حالی که از نظر فنی در موارد خاص امکان پذیر است، عملی نیست. SPE به کابل های محافظ بهتری نیاز دارد، در حالت ایده آل حداقل Cat7، که نادر است. همچنین، اترنت گیگابیت از طریق SPE حداکثر طول 40 متر دارد، در حالی که اترنت استاندارد 10 گیگابیت بر ثانیه را در 100 متر ارائه می دهد. منطقی تر است که سطح میدان را با تغییر برنامه های BUS به SPE ارتقا دهید.”

حرکت به سطح بعدی: Cat8. این برای پشتیبانی از برنامه های IEEE 802.3bq 25G/40GBASE-T تا 30 متر طراحی شده است. کابل‌های Cat8 کاملاً مانند راه‌حل‌های Cat7 محافظت می‌شوند اما در ANSI/TIA-568-C.2-1 استاندارد شده‌اند و بالاترین عملکرد اترنت را برای ارتقای تنظیمات مسی بدون تغییر به فیبر ارائه می‌دهند. اگرچه این استاندارد در نوامبر 2016 منتشر شد، اما ما تازه شروع به دیدن طیف گسترده‌تری از کانکتورها و جک‌ها برای این نوع کابل کرده‌ایم.

پچ کورد Cat8.1 و Cat8.2 جک Cat8.2

پچ کورد Cat8.1 و Cat8.2 جک Cat8.2

نتیجه:

پاییز گذشته، از طیف وسیعی از محصولات جدید Cat8، از جمله پچ کورد Cat 8.1 RJ45 (در سمت چپ)، جک کابل Cat8.2 ARJ45 (در وسط) و پچ‌کورد Cat8.2 ARJ45 (در سمت راست) رونمایی کرد. این محصولات از 25GBASE-T و 40GBASE-T اترنت روی کابل مسی متعادل و جفت تابیده پشتیبانی می کنند. پچ کوردهای Cat8.1 دارای کانکتورهای استاندارد صنعتی RJ45 در هر دو طرف هستند، استانداردهای عملکرد Cat8.1 را که توسط ISO/IEC 11801-1:2017 و ANSI/TIA-568.2-D تنظیم شده است مطابقت دارد و راه حل های مقرون به صرفه ای برای بهبود ارائه می دهد. سرعت انتقال داده در محیط های پر سر و صدا، از جمله برنامه های نظامی و پزشکی، و همچنین اتصالات سوئیچ به سرور مرکز داده. جک های کابل پایان پذیر میدانی برای مطابقت با استانداردهای عملکرد رده 8.2 IEC 61076-3-110 طراحی شده اند، از هادی های جامد و رشته ای پشتیبانی می کنند و با کانکتورهای Cat7A ARJ45 این شرکت سازگار هستند. علاوه بر این، پچ کوردهای Cat8.2 دارای رابط ARJ45 استوارت هستند که قابلیت اطمینان مکانیک رابط استاندارد RJ45 را با سرعت داده بالاتر ترکیب می کند.

اگرچه Cat6 برای سال‌های متمادی در اکثر برنامه‌ها استفاده می‌شود، Cat8 اکنون برای مراکز داده و دیگر سناریوهای با عملکرد بالا که نیاز به اتصال با سرعت بالا دارند در دسترس است.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید